Fotografování … Aneb počty s blogem!
Hned na úvod bych se ráda omluvila zarytým češtinářům, že v tomto článku říkám slovo fotka namísto fotografie i přes to, že vím, že fotka není česky správný výraz, a toto má být text formálnějšího rázu.
Nikdo po vás nechce, abyste byli profesionálové, kteří si tím vydělávají na život. Ale i tak vy chcete, aby fotky k něčemu byly. Musí být funkční – musí zachycovat to, co mají, musí to být poznat. Bez toho jsou prostě na prd!
APARÁT
No, něčím fotit musíte, že? Dneska umí dobře fotit vše moderní. Často se snažím vysvětlit babíčce, že její telefon vyfotí leccos lépe než foťák, kterému už nějaký ten pátek prostě je. Nicméně vy nejdřív zkuste to, co máte doma. Ze začátku je hloupost kupovat kvůli blogu nový fotoaparát, myslete nad tím tak, že ani nevíte, jestli vás to bude bavit.
My jsme třeba hodně foťáková rodina, takže můj aparátek je prostě jen foťák, který nám doma ležel a byl dávno nahrazen jinými. I tak je ale super. To však neznamená, že se už nepoohlížím po novém.
Jenže já foťákům nerozumím, ani za mák! A určitě nejsem sama. Pokud přemýšlíte nad koupí nového, tak se určitě poraďte. Nejen v nějakém obchodu, ale určitě i s nějakým fotografem, někým, kdo tomu rozumí. Nezapomeňte na to, že v obchodě jim jde o výdělek, tudíž se dá předpokládat, že se vám budou snažit narvat to nejdražší, zatímco odborník – kamarád fotograf – se vám bude snažit poradit a najít pro vás opravdu to nej a ještě snad ušetřit.
I tak ale stále platí moje rada – začněte s tím, co máte! Věřte mi, že časem se naučíte s mašinkou zacházet a ona vám nepřijde zas tak strašná. Navíc pak lépe poznáte své požadavky a lépe se vám budou specifikovat nároky na mašinku novou. ;)
JAK FOTIT?
Tohle vám asi nikdo neřekne. Existují technické návody na uspořádání kompozice, které lze vygooglit. Věřím, že své výhody mají, ale já sázím na cit. Fotografové budou možná nesouhlasit, ale znovu říkám, nikdo po vás nechce, aby se z vás přes noc stal profík. Jen se snažte mít vše v záběru. Asi lépe se to vysvětlí na tom, co nedělat, čemu se vyvarovat, než na tom, co dělat.
PRYČ S NEZAOSTŘENÝMI FOTKAMI
Nikoho nezajímají nezaostřené nebo dokonce rozmazané fotky. Pokud místo kulaté pánvičky se stínem vidíte pánvičky tři, je něco špatně. Tyhle fotky ani nedoostřujte v programech na úpravu fotek, nemá to smysl. S tímhle rovnou do koše.
Nezaostřené
Rozamazané
NEFOTIT MOC Z DÁLKY A ANI Z BLÍZKA
Pokud fotíte lak na nehty, je hloupost, aby zabíral jen pět procent fotky. A je na druhou stranu hloupost, aby ho tam byla jen půlka, pokud se nejedná o zabrání nějakého důležitého detailu. Snažte se, aby na fotce bylo prostě to, co má, a to tak, aby to bylo vidět.
PS: Když se postavíte dál a nazoomujete objekt, máte větší šanci o ostrý ojekt a populární rozmazané pozadí.
Zbytečně moc z dálky.
Na ukázání celých stínů zybtečně moc zblízka.
VŠE NA STŘED
Pokud fotíte jednu věc či shluk věcí snažte se je mít vždy na středu – ostření bude jendoduší a navíc to prostě vypadá lépe. Mozek pozorovatele rychleji vstřebá, o co na fotce jde a snáze ji pochopí a tudíž mu bude i přistupnější a příjemnější.
Znovu, jde li o ukázání stánů, tak naprosto bezdůvodně produkt leží vlevo spíše ve spodní části fotky.
NEPŘESVĚTLIT
Vyžrané barvy a půlka bílé fotky je stejně na prd jako záběr rozmazaný. Ani tohle nenapravíte v žádném grafickém programu, takže znovu, rovnou do koše!
Přesvětlená fotka – vše moc bílé oproti realitě.
POZOR NA TMU A NA ZRNO
V momentě, kdy fotíte s nedostatkem světla a snažíte se to zachránit nastavením foťáku, má fotka velké zrno, které fotku zničí. Srazí její kvalitu k zemi. Když fotíte ve tmě, často může mít záběr tendenci k rozmazávání a samozřejmě ztmavení. Znovu poškození, kdy je fotka nereprezentovatelná.
Fotka je příliš tmavá.
Fotka se zrnem – ty malé žlutozelené jakoby tečky přes celou fotku, především ve stínech.
POZOR NA STÍNY
Někdy si ani neuvědomíte, že foťákem házíte stín. Nebo že vám něco hází stín, který naprosto odvádí pozornost od hlavního objektu fotky nebo že stíní natolik, že objekt není ani pořádně vidět. Samozřejmě, že pokud je stínem hlavním motivem fotky, tak se ho nesnažte eliminovat. Pokud je to fotka o hře se stíny, logicky stín nechte dělat svou práci.
Foťák a fotograf hází stín přes půl produktu.
Produkt je umísten vě stínu, kde je jen malý průnik světla dělající na produktu i na zemi světelné ornamenty rušící celý dojem fotky.
POZOR NA VŠE, CO JE V ZÁBĚRU
Často si nevšimnete, že úplně v rohu fotky je třeba růžový hrneček, který najednou celou kompozici a dojem fotky ruší. Dávejte si na to pozor, fotky si po vyfocení projeďte, zjistěte, zda jste spokojení, a pak až celou focenou scénu zrušte. Nechtěné objekty v pozadí se dají později vyretušovat, ale sežere to spoustu práce, času, aspoň jeden dobrý program, nutnost zručnosti a tak dále.
Iphone na téhle fotce opravdu být nemusí.
PRYČ S RUŠIVÝM POZADÍM!
Pozadí je něco, co má velký vliv na fotku. Ale ideální je jednobarevné. Černá nebo bílá jsou na to sice ohrané barvy, ale za to zkrátka ideální. Žádné strakaté barevné plochy a nedejbože texty. To naprosto kazí nejen dojem fotky, ale hlavně divák pak neví ani na co se má vlastně dívat. Myslím, že jediný, kdo zvládnul „divočejší“ pozadí na jedničku, je Rendy. Pozadí je sice fotka, ale černobílá a celá výsledná fotografie je postavená tak, že nikde nic neruší. Ale pochybuju, že hned ze začátku to takhle pěkně zvládnete, navíc by bylo poměrně neoriginální jí tohle její signature pozadí brát. :) Zkrátka každý doma máte jednobarevný ručník, střídmě vzorované povlečení nebo i obyčejný bílý papír, který milerád poslouží coby pozadí, tak se toho nebojte využít.
Určitě by se našlo ještě víc rad, ale tohle je asi ten největší základ. Jasně, občas se to trošku nepovede, jsme jen lidé. Občas fotka prostě není tak, jak jsme si ji vysnili a jinou nemáme a je nám líto zahodit všechnu tu práci, která za fotkou stojí. Tuhle situaci plnou zklamání známe sand všichni.
Je to sice zachycování věcí, ale pochopte, že když tyhle věci na fotce nikdo neuvidí, je fotka a práce na ní naprosto zbytečná. A naopak vrhne špatný dojem nejen na váš článek, ale na celý blog a celou vaši práci. Není potřeba se nad tím lámat hlavu, ale na druhou stranu ani tuhle část nelze odfláknout!
PS: Je určitě nutno cítit rozdíl mezi fotkami „uměleckými“ a právě těmi „funkčními“. Umělecké mají tendenci bořit tato pravidla, nicméně funkční by je podle mě měly poslouchat.
* Všechny rady jsou čistě jen mé názory, neříkám, že není více věcí poutajících se k tomuto tématu. Navíc neříkám, že mé rady jsou vytesané do kamene, spousta věcí se určitě dá dělat i jiným způsobem, než radím. Navíc ke všemu potřebujete bohužel i trošku toho štěstí. *
TOČÍM NA: Canon PowerShor SX30 IS
Předchozí díly:
1. díl: Blogovat či neblogovat?
2. díl: Když se zakládá blog
3. díl: Jak psát blog?
4. díl: Jak formovat články po vizuální stránce
Následující díly:
6. díl: Úprava fotek
7. díl: Videa a výbava k nim nutná
8. díl: Videa a jejich samotné točení
9. díl: Videa a jejich střih
10. díl: Jak se vaří tutorial
+ článek o tom, jak se poprat s kritikou a negativními ohlasy
Comments ( 15 )