Videa a jejich samotné točení … Aneb počty s blogem!
Točení je většinou ta nejzábavnější část, i když u některých tutorialů je to stříhání, protože tam video ožívá a už to není změť divných dlouhých na sebe nenavazujících záběrů. Je to v podstatě hračka. Záleží, co točíte, jinak bude vypadat natáčení tutorialu, jinak návodu jak uvařit pečenou kachnu a jinak video „Co mám v kabelce“, ale to dá rozum.
Na video platí, světe div se, stejná pravidla jako pro fotky – mít vše zaostřené, v záběru, správně daleko a tak dále a tak dále. Nicméně mám pár dalších rad, které se vám při natáčení určitě budou hodit.
MĚJTE PŘIPRAVENÉ, CO CHCETE ŘÍKAT
Nemyslím tím scénář slovo od slova, ale jen tak malou osnovu. Ta vám pomůže s nervozitou, které se zprvu nevyhnete. Za to se vyhnete zbytečnému „ééh“, které ale člověku vždycky ulítne. Nejste hlasatelé zpráv, ale i tak je fajn na to myslet. Navíc tak předejdete zmatečnosti videa skákání od jednoho k druhému.
BUDŤE V MÍSTNOSTI SAMI
Nic vás tak totiž nebude rušit a vy budete pak méně nervózní.
VYPNĚTE VŠECHNY RUŠIVÉ ZVUKY
Zavřete okna, vypněte myčku, pračku, klidně i hučící počítač. Zvlášť třeba televizi – krom porušení autorských práv docílíte prakticky toho, že video bude nekoukatelné.
DÍVEJTE SE DO KAMERY
Flipscreen hodně svádí k tomu, abyste koukali do něj. Jasně, je dobré kontrolovat, zda jste v záběru, ale nejde to furt. Obecně je příjemnější koukat tam na sebe a povídat si se sebou než civět do díry v objektivu, ale dá se to vycvičit a video pak vypadá určitě lépe.
DEJTE SI ČAS NA STŘIHY
Řekněme, že dopovídáte o nějakém produktu a pokládáte ho na zem, načež má být střih. Při stříhání zjistíte, že v momentě pokládání věci na zem ještě stále mluvíte a ani o tom nevíte. Tohle je asi nejhorší věc na odnaučení. Ale snažte se na to myslet a chvilku pak ještě zírejte do kamery, stačí dvě sekundy, pak až začněte „dělat něco dalšího“.
VYCPÁVKOVÁ SLOVA
Každý je máme a každému z nás se jednou za čas obmění. Favorité upadnou do zapomnění a nahradí je nová slova typu: „Nicméně“, „vlastně“, „prostě“ a takhle by se dalo pokračovat do nekonečna. Každý je máme a každý je používáme. Znovu myslete na to, že nejste v hlavním národním vysílání, jste lidé. Své favority si vystopujte a zkuste je při natáčení eliminovat. Ale z mostu kvůli nim rozhodně neskákejte. Většinou je to jen věc pro rýpaly, aby měli zábavu :)
SNAŽTE SE MÍT VŠE PO RUCE
Ani nevíte, jak moc vám to zkrátí čas točení. A věřte mi, že v momentě, kdy se uvelebíte před kamerou, už se vám nikam chtít chodit nebude.
POKUD SI NEJSTE JISTI ZÁBĚREM, PŘETOČTE HO
Mělo by vám jít o kvalitu a nejhorší pocit je, zjistit chybu při stříhání a následně vyhodit celé video. Rovnou při točení radši záběr přetočte a pak si můžete vybrat, který je lepší.
NENÍ KAŽDÝ DEN POSVÍCENÍ
Když to nejde, tak to nelámejte přes koleno. Ne každý den musíte mít náladu. Má to být zábava, ne mučení. Některá videa natočím a pak stejně smažu, protože to nebylo zkrátka ono. Lámat přes koleno se váš osobní výstup zkrátka nedá.
A KONEČNĚ – BUĎTE SAMI SEBOU
Představte si, jak to vykládáte své nejlepší kamarádce u kávy. Mně lidé často vyčítají, že dělám ksichty a máchám rukama. Kdybyste mě ale zastihli s kamarádkou v kavárně, budu máchat rukama a dělat hloupé obličeje s doprovodným „Pff“ či „Brekeke“ úplně stejně. Prostě se vyprdněte na okolí a mluvte ;) Případné stylizování do někoho jiného vám stejně nevydrží věčně, to mi věřte. Navíc to lidé poznají.
Určitě by se našla ještě spousta dalších rad, ale tohle by pro začátek mělo stačit. Do točení se dostanete, ale je to otázka času, ale nečekejte, že to bude hned. Já točila půl roku do šuplíku a stejně, když se podívám na svá první videa online, musím se smát. A to zdaleka nejsem u konce své zdokonalovací cesty. Ta nekončí nikdy. Jen je potřeba po ní kráčet směrem vpřed!
* Všechny rady jsou čistě jen mé názory, neříkám, že není více věcí poutajících se k tomuto tématu. Navíc neříkám, že mé rady jsou vytesané do kamene, spousta věcí se určitě dá dělat i jiným způsobem, než radím. Navíc ke všemu potřebujete bohužel i trošku toho štěstí. *
TOČÍM NA: Canon PowerShor SX30 IS
ÚVODNÍ OBRÁZEK: z článku CCF: Otevírame vaše skříně!
Předchozí díly:
1. díl: Blogovat či neblogovat?
2. díl: Když se zakládá blog
3. díl: Jak psát blog?
4. díl: Jak formovat články po vizuální stránce
5. díl: Fotografování
6. díl: Úprava fotek
7. díl: Videa a výbava k nim nutná
Následující díly:
9. díl: Videa a jejich střih
10. díl: Jak se vaří tutorial
Comments ( 25 )