Líčení a fantazie nezná mezí!

GetTheLouk - kosmetický nadšenec a beauty kanál, který 2x týdně přináší nové recenze kosmetiky a líčící tutorialy.

Youtube Instagram

Jak se vaří tutorial … Aneb počty s blogem!

Ani nespočítám, kolik mi chodí dotazů na to, jak stříhám tutorialy. Výrobní tajemství se asi v tomto oboru nenosí, tak vám tedy ve zkratce řeknu základní postup. Pokud vám ale něco nepůjde, tak nepanikařte a zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte. Mě to také nikdo neučil.

Používám VideoPad, jak jsem se určitě už zmiňovala. Je zadarmo, alespoň jeho okleštěná verze. Kde jsem ho stáhla, už netuším, ale stačí ho zadat do googlu a věřte mi, že najdete. Kdo hledá, najde.

Na začátek upozorňuju, že program je v angličtině, tudíž tomu bude přizpůsobený i tento článek. Plus výrazy, které používám pro označování některých polí, mohou být mnou vymyšlené, takže je neberte jako dogma. A pokud tomu náhodou rozumíte více než já, buďte shovívaví ;)

IMPORT

Nejdřív naimportujte videa do programu a následně je natahejte do timelinu, kde je budete stříhat. Je to zdlouhavý proces. Nechte vše hezky načíst a až pak pracujte, jinak se vám bude program sekat a nenastříháte nic.

videopadtutorial_01

vyznačené části značí: import souborů do timeline (timeline je na obrázku logicky zaplněná, vy ji zprvu budete mít prázdnou)

STŘIH OBRAZU

Střih obrazu je jednoduchý. Posloucháte a koukáte se na pravou obrazovku a v momentě, kdy začne vystřihnutá sekvence, pauznete obraz (u pravé obrazovky) a dáte „Split“ v sekci „Video Track“ nalevo od timelinu. Pak pustíte obraz dál a to samé uděláte u konce vámi vybrané sekvence, které se hodláte zbavit. Tu pak deletem vymažete. Easy peasy! Takhle sestříhám celý tutorial. Pak se přesouváme ke zvuku.

videopadtutorial_02

vyznačené části značí:umístění tlačítek pro střih obrazu

STŘIH ZVUKU

První zvukovou stopu, tu základní, u tutorialu vypínám. Jsou to zvuky, které se dějí, když tutorial točím, tedy buď nějaký seriál či hudba a ta ve videu pak samozřejmě není. Takže vypnu zvuk u celé základní zvukové stopy v levé spodní sekci s názvem „Audio Track“.

Následně importuju do timelinu video, kde namlouvám mluvený proslov k tutorialu. Oddělím ho pomocí klinutí pravým tlačítkem na jeho základní zvukovou stopu a výběru „Unlink sound clip(s)“. Následně zvuk přesunu do stopy „Soundtrack 1“ a obraz vymažu. V této stopě zvuk sestříhám, používejte na něj ikonky patřící k jeho stopě, tedy v sekci „Soundtrack 1“.

Hudbu pak úplně stejně upravím v sekcích „Soundtrack 2“ a „Soundtrack 3“.

videopadtutorial_03

vyznačené části značí: jednotlivé zvukové stopy a prostor pro jejich střih

EFEKTY

Některým sekvencím obrazu dodám efekty prolínání. U mě je to jen poslední záběr tutorialu. Všechny ostatní jsou bez efektů, moc na ně nejsem a vesměs mě ve videích ruší. Efekty najdete hned nad oknem s importovanými soubory pod kartou „Effects“.

videopadtutorial_04

vyznačené části značí: horní červený obdélník značí „Effects“ a ty spodní tlačítka na úpravu dané zvukové stopy (viz. odstavec níže)

Zvuku se dají nastavovat také různé efekty, plus se dá hýbat s jeho hlasitostí, ale i s hlasitostí jednotlivých klipů. Jednotlivé klipy upravujete zase vždy nabídkou pod pravým tlačítkem.

To je celé, takhle to vypadá jako nulová práce, ale samotný proces trvá už poněkud déle. Prostě myslete na to, zda chcete upravovat jen klip nebo celou obrazovou / zvukovou stopu. Práce ve VideoPadu je velmi jednoduchá a opravdu má přívětivé pracovní prostředí. Všechno najdete tam, kde byste to logicky hledali. Stačí jen chtít najít ;)

* Všechny rady jsou čistě jen mé názory, neříkám, že není více věcí poutajících se k tomuto tématu. Navíc neříkám, že mé rady jsou vytesané do kamene, spousta věcí se určitě dá dělat i jiným způsobem, než radím. Navíc ke všemu potřebujete bohužel i trošku toho štěstí. *

 


damska moda, jarni trendy

 

TOČÍM NA: Canon PowerShor SX30 IS

Předchozí díly:

1. díl: Blogovat či neblogovat?

2. díl: Když se zakládá blog

3. díl: Jak psát blog?

4. díl: Jak formovat články po vizuální stránce

5. díl: Fotografování

6. díl: Úprava fotek

7. díl: Videa a výbava k nim nutná

8. díl: Videa a jejich samotné točení

9. díl: Videa a jejich střih

Comments ( 14 )

 1. / ReplyBlondýna
  ja sama tedy strihani videa vubec nerozumim, ale manzel obcas neco striha a je to fakt neskutecna prace, aby vysledek stal za to. Presne jak pises - rozmyslet si, co ma byt vysledek a pak uz jen chtit venovat tomu cas.
  • / ReplyGetTheLouk
   Je to občas vážně fuška, někdy zas rutina, inu není to med :-/
 2. / Replybee457
  Ahoj Lou, tak po tomto článku bude blogová sféra zahrnuta videi ;-) Ne, je super, že se tomuhle věnuješ a věřím, že to spoustě blogerkám pomůže, takže díky Ti a díky za ně ;-) bára.kára blog
  • / ReplyGetTheLouk
   :D Má "konkurenční výhoda" je pryč :( :D
 3. / ReplyEll
  Ahoj Lou Já jsem se chtěla zeptat jestli nevíš, proč mi nejde importovat video a píšemi, že tam žádný nemám,ale mám? :/
  • / ReplyGetTheLouk
   To opravdu netuším...
  • / Replyvladka
   Mozna je ve formatu,ktery program nepodporuje (napr. mp4 misto avi).Ale konkretne s timto programem nemam zkusenosti, takze pouze odhaduji ;)
 4. / ReplyBarča
  teď momentální finišuju klauzuru z Videotvorby a pracuju s Premierou (to je od Adobe), která je teda (zbytečně) asi 10x složitější, mě by stačil Movie Maker :D nicméně mě to docela baví, dají se s tím vykouzlit fakt věci :D
  • / ReplyGetTheLouk
   Premier mám taky :) To je zlatíčko, není zas tak těžký na to základní, na něj postupně přesedlávám :) Ale je fakt, že jak píšeš - dá se v něm vymýšlet dost :D A to si počkej na Adobe After Effects - tam máš totálně volné ruce!
 5. / ReplySvět podle Kyrkys
  Já stříhám videa a upravuji fotky v Pinnaclu a je to taky pakárna :D Člověk si řekne, že usedneme jen za foťák nebo kameru a pak to hodíme na youtube a prd, je s tím práce :-)
  • / ReplyGetTheLouk
   Tak tak... Pinnacle jsem měla kdysi dávno a už tehdy jsem ho nesnášela. Byl staršně hloupej... Všechno tam trvalo. :-/ Nevím už když jsem přesedlala na VP a co jsem používala mezi nima, ale VP zatím vážně nejlíp :)
 6. / ReplyMonis
  To teda jako nulová práce nevypadá:) Já vás teda obdivuju kolik času do toho investujete:) A nejvíc mě vždycky zarazí když někdo řekne že je to "jen" pětiminutový video ale neví co všechno je zatím! :)
  • / ReplyGetTheLouk
   No, občas to lidi nechápou, že mezi 3 minutovým videem není moc rozdíl oproti 6 minutovýmu třeba. Prostě ta základní práce je vždy stejná. Třeba nedávno jsem dělala 3 minuty videa nekecám přes 12 hodin čistho času :D Tak snad bude stát za to ;) :D
 7. / ReplyViki
  Super napsané. Opravdu se mi líbí tvůj styl psaní. Jak jsem si to přečetla, tak se mi to nezdálo jako nulová práce, ale jak můžu potvrdit vše je o cviku. Když jsem video dělala poprvé myslela jsem, že to nikdy nedodělám a ještě ke všemu výsledek stál za NIC. :D

Leave a reply

Your email address will not be published.