Jak psát blog? Aneb počty s blogem!
Psaní se zkrátka nevyhnete, ani když budou vaší hlavní náplní videa. Vždycky se sluší napsat alespoň krátký popisek o tom, na co člověk kouká nebo se chystá koukat. Zkrátka trošku doplnit informace.
POSTOVÁNÍ
Nejdřív se dotkneme článků a postování obecně. Musí mít nějakou jednotnou fazónu. Celé je to o tom, co jsme si už říkali. Čtenář musí vědět, co má čekat.
JAK ČASTO?
Jak často psát? Jendou týdně nebo každý den? Na to neexistuje jednotná odpověď. Zkrátka tak často, jak to budete schopni stíhat. Z dlouhodobého hlediska ovšem. To, že přes prázdniny máte času habaděj a budete dávat tři články denně, neznamená, že to je nejlepší taktika. Klidně si nějaké články schovejte. Akorát navnadíte své čtenáře a pak budou zklamaní, protože čekají vaše tři denně.
Rozvrhněte si články do dní, kdy víte, že budete mít čas je přidat. Třeba ve středu nic nemáte, tak postujte ve čtvrtek. Vytvořte si rozvrh, čtenáři pak vědí, co a kdy mají čekat. Já mám jasné, co jde kdy online. Středy jsou věnované povídacím videím a neděle tutoriálům. Každou první středu v měsíci se můžete těšit na Objevy a Přešlapy a každou poslední středu zase na Nákupy a Novinky. Více se když tak dozvíte ve videu Jak si organizuju čas a blog.
KDY?
Postnout článek večer nebo ráno je další dilema, které váš čeká. V dnešní době je to jednodušší, protože všechny lepší redakční systémy nabízejí plánování příspěvků, takže si nastavíte, kdy půjde článek online a vy u toho ani nemusíte být. Ideální.
Zeptejte se klidně čtenářů, kdy článek čtou. Největší vlny jsou vždy ráno a pak od pozdního odpoledne do večera. Pokud dáváte články denně, je asi lepší postovat ráno. Pokud je váš rozvrh nastaven na příspěvek jednou týdně, klidně se podřiďte čtenářům ;) Bylo by ale nejlepší ale zase dobu pravidelně dodržovat.
JAK MOC?
Délka článku záleží na jeho obsahu. Například u mě jsou příspěvky rubriky Dnešní Makeup určitě kratší než Počty s blogem. Snažte se vždy napsat vše potřebné. Je hloupost psát článek a nepokrýt celé téma jen kvůli jeho délce. Třeba kdyby tenhle článek obsahoval jen tři věty, k ničemu by nebyl. A to by byla škoda. Pokud je ale článek moc dlouhý, klidně ho rozkouskujte. Třeba pokrýt všechny rady, jak si založit a vést blog, v jednom článku je hloupost.
JAK PSÁT?
Rozhodně gramaticky správně, s interpunkcí, diakritikou a tak podobně! S dnešním Wordem to snad není problém. Pamatujte, že za každým interpunčním znaménkem (resp. za většinou) je mezera. Tedy za tečkami, čárkami a tak podobně. Dělejte hodně odstavců, radši víc než míň. Odstavce usnadňují čtení a dávají mu větší spád.
Pište srozumitelně a pojišťujte to tím, že si to po sobě budete číst. Já třeba články čtu minimálně čtyřikrát většinou s týdenním odstupem. Některé „kontroverznější“ čtu dokonce osmkrát s dvouměsíčním odstupem mezi prvním a posledním čtením. Lépe tak eliminujete chyby a nesrovnalosti v textu. Můžete si být pak jisti, že vaše dílo vyjadřuje přesně ten názor, který chcete, a nebude s největší pravděpodobností špatně pochopeno. Klidně si třeba napište rychlý koncept jen v bodech, abyste pak při psaní nic nevynechali, pokud se jedná o větší téma.
NADPISY?
Nadpisy jsou jako reklama nebo spíš upoutávka na váš článek. Měl by vystihovat, o čem text je, a nalákat čtenáře k jeho čtení. Nemělo by se stát, že nadpis bude mluvit o červené tkaničce a článek ve finále bude o modrém kanci. Někteří lidé používají jen datum. Pokud se jedná o nějaký outiftový post, proč ne? Jen se to těžko bude potenciálním čtenářům hledat. U tutorialu by byl způsob datového označení asi poněkud divný.
U Dnešních Makepů také nemám názvy typu“ Růžové rty s modrýma očima“, protože by se brzo začaly opakovat. U tutorialu ale tuhle variantu využívám právě proto, aby ho lidé snadno našli dle svých požadavků.
Náplň postu a samotné psaní je už na vás, ale zvlášť se zde vyplatí být svůj a být originální. Konec konců proto vás lidé čtou, že? :)
* Všechny rady jsou čistě jen mé názory, neříkám, že není více věcí poutajících se k tomuto tématu. Navíc neříkám, že mé rady jsou vytesané do kamene, spousta věcí se určitě dá dělat i jiným způsobem, než radím. Navíc ke všemu potřebujete bohužel i trošku toho štěstí. *
Předchozí díly:
1. díl: Blogovat či neblogovat?
2. díl: Když se zakládá blog
Následující díly:
4. díl: Jak formovat články po vizuální stránce
5. díl: Fotografování
6. díl: Úprava fotek
7. díl: Videa a výbava k nim nutná
8. díl: Videa a jejich samotné točení
9. díl: Videa a jejich střih
10. díl: Jak se vaří tutorial
+ článek o tom, jak se poprat s kritikou a negativními ohlasy
Comments ( 23 )