Videa a výbava k nim nutná … Aneb počty s blogem!

videavybaveni

Pokud se rozhodnete pro natáčení videí, počítejte s tunou práce. Asi tak stokrát více než s psaním a focením. Obojí je totiž k natáčení tak nějak trošku potřeba. Jde vám o celistvý výstup, tudíž doprovodná fota s troškou úvodního textu jsou nezbytné.

FOŤÁK / KAMERA

Logicky k natáčení potřebujete něco, na co budete točit. Dneska umí točit kde co, ale pokud to s natáčením myslíte vážně, sáhněte minimálně po foťáku. Mobil či webkamera vám takovou službu neudělá. Logicky si nekupujte hned nějaké super natáčecí dělo. Vyzkoušejte, co doma máte. Pak postupně zjistíte své preference, díky kterým bude váš výběr při nákupu jednodušší.

Ze zkušenosti mohu říct, že to, co dobře fotí, nemusí dobře točit. Chce to zkoušet. Už jsem říkala, že já mám foťák, který nám doma „zbyl“ a náhodou je naprosto skvělý jak na natáčení, tak na focení. Takže vám moc s výběrem neporadím. Ale o tom už jsem mluvila zde.

Co se nastavení foťáku týče, tam asi také nebudu dobrý rádce. Nic jsem nenastavovala, jak to bylo, tak to fungovalo a tak to je. Nemám žádné problémy při importu videa do počítače ani pak při stříhání. Pro laika doporučuju se v tom moc neňoupat a pokud chcete vědět víc, googlete a jsem si jistá, že se dozvíte víc.

BUDIŽ SVĚTLO

Foťák je taková jasná proprieta, ale světlo už asi méně. Ale věřte mi, že bez něj se točit nedá, nebo spíš takhle – dá, ale nikdo na to nebude koukat, protože video bude zkrátka na prd. Máte dvě možnosti buď přírodní anebo umělé.

S umělými světly to není tak lehké jak se zdá. Ideálně potřebujete čtyři – dvě namířené z každé strany na sebe a dvě úplně stejně na pozadí, aby nebylo šedivé. Zvládnout se to dá samozřejmě i s jedním, ale už je to hodně o nastavování a nikdy nedosáhnete perfektního výsledku. Lampy to chce profi, ale tam není výběr jednoduchý. Zkoušela jsem už asi dvoje různé lampy a není to stále ono. Jsem zastánce světla bílého či až modrého. Nic podobného žlutým lampičkám. To je také důvod proč většina světel, které máte doma, nejsou vhodná. Mají vyhánět tmu, ne imitovat denní světlo. Jejich efekt je většinou žlutý a pro kameru i nedostačující. Kamera potřebuje hodně světla.

Já jsem stále zastánce přirozeného světla, i když je s ním ve finále daleko těžší práce. Nikdy není stejné, mění se během dne, ale umí se změnit i během půlhodinového natáčení, což je pak k breku. Navíc si musíte určit, kdy budete točit. V létě točím dopoledne, na podzim a v zimě kolem poledne a na jaře klíďo až odpoledne. Ale to je dáno také tím, jak mi do pokoje svítí sluníčko. Takže pro ty, kteří hodlají točit na jižní stranu, může být tohle malá rada. Další problém je ten, že když vám začne pršet, můžete celé video rovnou vyhodit. Stejně jako když se najednou rozparádí sluníčko a šajní o sto šest. Nejlepšími regulátory světla jsou žaluzie. Žádné záclony a závěsy, prostě žaluzie. Nastavíte s nimi ideální dávku světla pro každý záběr. Takže i to může být faktor, díky kterému zvolíte místo vašeho točení.

Ještě jedna poznámka ke světlům – snažte se vždy o světlo přímé! Ne boční. Vytváří zvláštní stíny, tudíž je lépe sedět před oknem, než vedle něj.

ZVUK

I tady si můžete navymýšlet a pořídit si mikrofon, který je znovu, asi tou nejlepší volbou. Ale to už je asi vyšší dívčí a dá se si vystačit i bez něj. Klidně stačí váš foťák. Takže pamatujte, že i zvuk u něj musíte zkontrolovat a rozhodně na něj myslet pak při případné koupi nového zařízení.

POZADÍ

Je hloupé, když je za vámi kuchyň, kde zrovna vaše maminka připravuje pečené kuře. Ideální je nějaké pěkné zákoutí, ale ruku na srdce, kdo z nás má doma nevyužité místo, které může proměnit ve stylový ateliér? A to celé ještě s dokonalým osvětlením. Bohatě postačí postel, gauč či obyčejná zeď.

Říká se, že by se pozadí nemělo moc měnit, protože lidé si zvyknou, vybudují si k němu vztah a nové pozadí v dalším videu je může rušit, věnují mu více pozornosti než normálně a nevnímají základní sdělení videa. Tudíž doporučuji nanečisto zkoušet, zkoušet, zkoušet a až najdete to perfektní, zůstaňte u něj :)

Například u tutorialů je nejlepší jednoduché pozadí, které absolutně neruší. Tedy jednobarevné. Žádné potisky či obrázky, ty znovu odvádí pozornost. Upřímně bych se jim vyvarovala i při normálním natáčení. Klidně vám postačí nějaká látka, já používala dlouhou dobu polystyrenové desky, které jsem barvila, posypávala třpytkami a obalovala balicím papírem. Momentálně mám vysloveně věšák na pozadí. Holt chce si to umět poradit ;)

STATIV

Nejprve vám bude stačit komín knížek či případně hrnců, ale věřte mi, že stativ bude později nutnost. Vždy je totiž lepší mít foťák na sebe namířen lehce svrchu a toho s knihami nedocílíte. Navíc to pak usnadňuje dobu přípravy, a to se vždycky hodí.

To je tak nějak v kostce shrnutá základní výbava k točení. Tím však nekončíme, je nutná i výbava pro postprodukci, programy ke stříhání videí a tak dále. K té se ale ještě dostaneme. Krom programů potřebujete i dobrý počítač, pokud to s točením myslíte vážně. Nicméně úplně všechno a hned do začátků nepotřebujete (krom kamery, že?). Ale je zkrátka dobré na to výhledově myslet. Točení s sebou nese spoustu radostí, ale i starostí.

* Všechny rady jsou čistě jen mé názory, neříkám, že není více věcí poutajících se k tomuto tématu. Navíc neříkám, že mé rady jsou vytesané do kamene, spousta věcí se určitě dá dělat i jiným způsobem, než radím. Navíc ke všemu potřebujete bohužel i trošku toho štěstí. *

Read More →