Očekávání a jejich síla … Aneb počty s kosmetikou!
Divíte se občas, že se rozčiluju nad rtěnkou s tím, že vydrží jen hodinu, a pak u druhé nad tím mávnu rukou? Že bych měla dvojí metr? Že bych chtěla tu jednu prostě pomluvit? Vůbec ne. Jsou za tím očekávání a předpoklady. Tak si to pojďme osvětlit.
Očekávání jsou totiž mocná čarodějka. Znáte to určitě sami. Na něco se strašně netěšíte a ono to ve finále není zas tak špatné. Klasika, ne? Já si takhle pamatuju tábory, když jsem byla mladší. Nechtělo se mi odjet z domova, těšila jsem se až do toho autobusu znovu nastoupím, ale tentokrát na zpáteční cestu. A když ta mrška přišla, tak všichni ronili slzy jak želvy, hlavně aby se nejelo domů. Doteď to mívám s různýma oslavama a dokonce i psaním seminárek. Ve finále to občas je docela fajn.
A proč? Protože máte strašně nízká očekávání. Představujete si třeba týden naprd, bez kamarádů, týden plný chození, teroru a hnusného jídla v jídelně. A ono ejhle s kamarádama futrujete ve stanech bonbóny, sušenky a čipsy a najednou ta strava není tak špatná a běhání po lese je docela sranda. A zvlášť když si někdo sedne omylem do mraveniště, tak je nálada oproti původním vyhlídkám diametrálně někde jinde.
Bohužel to ale funguje i opačně. Vysněná dovolená není jak z amerického filmu a člověk je následně po příjezdu domů poměrně zklamaný. Ale když vyprchají ty myšlenky, jaké by to mohlo být, zbyde realita a najednou vidíte, že ta dovča byla vlasntě fajn. Moře se vypařit nestihlo zato vy jste trošku pařit stihli. To zní docela oukej. Jenže ne oproti původnímu plánu a ten zněl jasně – lehátko, 30°C, svalovec nosící mi Piňa Colady, výhled na Eiffelovku hned ze soukromé pláže v Karibiku. A to se pak nemá co divit, že je zklamaný.
Co způsobují očekávání v kosmetice?
Popis výrobce a reklamy
Popis výrobce je kouzelná formulka značící, co by měl produkt s nějvětší pravděpodobností dělat. Lze pochopit, že když je produkt určen k vyživení suché pleti, mastné nebude vyhovovat. Ale tvrzení, že produkt hydratuje a k tomu vydrží 12 hodin v plné palbě, je k smíchu. To neexistuje. Klamavá reklama podle mého názoru. Takže si pak máme vybrat na čem spíše produkt staví. Jestliže je to výdrž, kdy se výrobce kaje, že dvanátcku prostě dá, tak pak vidím jako veliké mínus, když po hodině nošení na rtech kde nic, tu nic. Kdyby tvrdili, že dá čtyři hoďky, asi bych byla třikrát méně naštvaná, než s tou jejich dvanáctkou.
Produkt kupuji s tím, že má něco dělat. Do jisté míry se dají různé deviace v chování akceptovat, ale některé věci jsou zkrátka moc.
A o tom, jak v reklamách po nalíčení se řasenkou mají ze stovky řas kartáč čítající řas aspoň desetkrát víc, snad ani rozebírat nebudu. Na to jsme si asi zvykli, že řasenky opravdu neprodlouží řasy o dvě stě procent. Jestliže mají moje řasy jeden centimetr, což je 100 %, tak by pak měly mít po aplikaci toho zázraku centimetry dva. Ehm. No tady jsme oproti očekáváním naprosto na nule, že? Ale u řasenek jsme si asi už zvykli. U jiných produktů tak nějak tajně věřím doufám, že to bude pravda. A měla by být, co si budem povídat, že?
Obecné davové šílenství
Na tohle mi přijde nejlepší přirovnání film! Znáte to, když vám všichni vaši kamarádi říkají: „Tys to ještě neviděl? Si děláš sradnu, jdi na to, best movie ever!“, tak dáte kilo něco za lístek a čekáte jako pecka na tu pecku. A ono nic. Fajn film, ale kde je to „Super, boží, musíš na to jít!“. Film prostě někdo přechválil. Podobně to lidé popisují s Naked paletkou. Čekali něco nadpozemského. A ono je to jen nejlepší na světě. Což by bylo normálně fajn, ale není to zkrátka jejich očekávání. Čekali víc. Lidé říkali, že to je víc. Tak kde to víc je?
Neříkejte, že jste tohle nikdy nezažili, ať už s dovolenou, filmem či kosmetikou. Je to naprosto normální věc. Lidé nejsou stroje. Vždycky od té věci něco čekáte. Problém je, když čekáte moc. Když vás někdo moc nakrmí. Ať už je to výrobce za účelem supr reklamy, kterou si ve finále sám škodí, nebo kamarád nevědomky. Musíme se naučit tyhle věci zkrátka nežrat. A nebo spíš v případě výrobců je naučit, nás nekrmit. Ať začnou konečně psát přiměřené popisy produktů. Třeba se nám budou pak více líbit. Co vy na to?