Videa a jejich střih … Aneb počty s blogem!
Stříhání je součást post-produkce, tedy toho po točení. Začíná tím, že video vezmete, nahrajete do počítače a následně do vámi zvoleného editačního programu, kde ho sestříháte. Pohoda, že?
Jak stříhat vám asi nikdo neporadí, na to přesný návod neexistuje. Ale zas dám dohromady pár obecných rad, které vám snad pomůžou. Ještě před tím se ale dotknu tématu programů. Já používám VideoPad (zadarmo) a Adobe After Effects (placený). Někdy používám oba dva na jedno video, jindy jen jeden, ale většinou je to VideoPad. Je velmi jednoduchý a určitě na něj najdete spoustu tutorialů. Na oba dva. Nicméně VP vás velmi zajímá a vůbec proces toho, jak přesně já videa dělám, takže tomu věnuju asi další článek, kde to ve zkratce shrnu.
Zpět ale k obecným pravidlům, bez kterých se to zkrátka nedá. :)
DÉLKA
Délka bude logicky u každého videa jiná. Povídací může mít klidně od deseti minut do dvaceti pěti, tutorial od čtyř minut po deset, to jsou většinou halloweenské tutorialy a tutorialy, kde líčím celý obličej. Ale video si pusťte několikrát, ať víte, zda tam někde nemáte chybu nebo se třeba neopakujete.
DYNAMIKA
I svět filmů se mění. Jsme zvyklí na rychlejší střihy, střihy do hudby a tak podobně. Dlouhé záběry mohou působit nudně. Kdyby v tutorialu byl celý proces ztrácení, usnuli byste, takže radši volím kratší záběry, jak proces postupuje – stále jsou názorné, ale už ne nudné.
NENÁZORNÉ STŘIHY
Pokud ukazujete, jak něco děláte, tak to musíte ale ukázat. A to je věc, kterou spousta youtuberů po celém světě nerespektuje. Věc, která mě dohání k šílenství. Pokud vezmete stíny a štětec a řeknete: „Tak a teď stíny ABC dám na víčko pomocí štětce 123.“, střih a vy to tam už máte, k ničemu to moc není. Lidé chtějí vidět, co děláte! Tohle jim můžete klidně i napsat do článku a nemusíte to točit! ;)
Na druhou stranu, pokud ukazujete, jak si natočit vlasy, ukažte to na jednom prameni, na druhém a pak pár dalších zrychlete. Není potřeba v jednom videu ukazovat jeden proces dvacetkrát!
ÚVOD
Úvod se lehce vztahuje i k točení, nicméně je důležitý. Vždycky diváky přivítejte a řekněte jim, na co koukají / budou koukat. Videa sice mají titulek, ale dají se z Youtube vyndat jinam, kde nadpis není podmínkou. Navíc je to slušnost ;)
Zase se ale vyvarujte výčtu celého videa. Je hloupost před líčícím videem mít dvouminutový proslov typu: „Budeme používat to a to a budeme to nanášet sem a sem, ono to dělá super efekt. Pak taky použijeme tohle, což přijde sem…“, vždyť to divák co nevidět uvidí :) Stačí jen přivítání a rychlý popis líčení.
A nezapomeňte, úplně stejně slušné je se rozloučit ;)
RENDERING
Spousta lidí si myslí, že video sestříhá, uloží a hotovo. Ale to se šeredně zmýlili. Video se musí vyredendrovat. Tedy udělat z něj znovu video. Teď totiž máte jen projekt, který ví, kde má jaké video uříznout, aby z něj byl vámi požadovaný film. Ale také ho musíte jako film uložit. Tedy s koncovkou „.avi“ či třeba „.wmv“, „.mov“ a podobně. Žádné „.vpj“ – to jsou koncovky projektů, toho, jak jste film uvařili, ne filmů jako takových, není to zkrátka rovnou naservírováno na talíři. Redndrování trvá dlouho. Některé velké soubory mi trvají i déle jak noc. Tutorial je otázkou ale třeba dvou, tří hodin. Povídací videa jsou záležitosti nocí.
Ujistěte se, že máte vše správně nastavené, že soubor se vám ukládá do složky, kam chcete, pod jménem, jaké chcete, s vámi požadovanou koncovkou a ve vámi požadované kvalitě. Osobně doporučuji tu největší ;) Renderování není nic těžkého, celé je to jen o nastavení, které například ve VideoPadu není vůbec těžké.
A tím v podstatě post-produkce obyčejného povídacího videa končí. U tutorialu je to složitější, ale tomu se budeme věnovat v dalším článku. Zkrátka myslete na to, že pracujete s filmem a ne fotkou. Hodně věcí vám to ulehčí. ;) Ze začátku nad tím strávíte hodiny a hodiny, jejichž výsledkem bude šílené video, které nemá společného nic s tím, co jste si vysnili. Ale bez toho to zkrátka nejde. Ani Řím nepostavili za den, tak si nad to prostě sedněte a učte se ;)
* Všechny rady jsou čistě jen mé názory, neříkám, že není více věcí poutajících se k tomuto tématu. Navíc neříkám, že mé rady jsou vytesané do kamene, spousta věcí se určitě dá dělat i jiným způsobem, než radím. Navíc ke všemu potřebujete bohužel i trošku toho štěstí. *