Livigno 2014

SONY DSC

Už jste si asi možná u mě na blogu zvykli, že když někam cestuju, tak že dávám pak dohromady malý článek s pár fotkami shrnující mé dojmy z dané lokality. A ani u Livigna tomu nebude jinak. Naše snad už klasická zimní výprava s kamarády na hory se letos vydala právě tam. Výběr byl opravdu jednoduchý, o Livignu se říká, že to je jedno z nejlepších lyžařských středisek v Alpách, že se tam krásně lyžuje, skvěle nakupuje a dokonale chlastá. Naše parta nic víc nepotřebuje. Já využívám výhod dva a tři, zatímco většina mých kamarádů jedničku a trojku – tedy ideální kompromis.

SONY DSC

Popisovat Livigno nemá asi moc cenu, protože mám pocit, že neznám v mém okolí nikoho, kdo by tam nebyl. Navíc celé Livigno mluví česky a polsky, protože tam jezdí odpočívat hlavně tyto dva národy. Plus pár Dánů a Švédů, abych úplně nekecala. To je první věc, která mi trošku vadí. Vadí mi ty neustálé výkřiky „Hele, Češi!“ skupinek kolem té naší, když se čeká na autobus. Ano, všichni víme, že tam Češi jezdí, není potřeba se nad tím neustále veřejně podivovat. Ale to je asi trošku z jiného soudku.

SONY DSC

Livigno je krásné a opravdu splňuje to, co se o něm říká. Všude vás doveze zadarmo autobus, což vítám, protože konečně někdo pochopil, že když nemusím dávat 2 éčka za bus (jako třeba na Kronplatzu) o to víc se mi bude chtít sjet si do obchodu pro… doplň si. Tedy nakoupím, utratím tam prostě peníze, které se městu tímto zase vrátí, a to může financovat autobusy. Krásný a velmi praktický koloběh!

SONY DSC

SONY DSC

Nakoupíte tu parfémy, drahou kosmetiku i Kiko i alkohol. Livigno je bezcelní zóna, takže nad cenami alkoholu se vám budou sbíhat sliny. Ano, litr tvrdého v obchodě stojí většinou stejně jako v baru jeden drink. Ale tomu se nedivte, to je prostě fakt.

SONY DSC

Tím, že v zimě do Livigna vede jen jedna příjezdová cesta zahrnující dlouhý jednosměrný tunel, moc si na výlety nevyjedete. Dopoledne se tunelem jezdí tam, odpo ven. Ale ve městě to ví, takže se tam opravdu vyblbnete. Je tam tuna „atrakcí“, kde se dá vyblbnout, od motokár přes skútry, běžky, boby, nafukovací donuty, ve kterých jezdíte po sjezdovce, až po jízdu na koních či výhledový let v helikoptéře. Vážně se nemusíte bát. Plus ty nákupy, že? :D A o aprés ski ani nemluvím ;)

SONY DSC

Pokud vám nevadí, že jedete na dovču několik set kilometrů do místa, kde se stejně mluví česky, kde vás občas v obchodě odbydou, ať nezkoušíte italštinu, že anglicky to bude jednodušší, a potrpíte si na již zmíněné výhody jedna, dva, tři ať už v jakékoli kombinaci, do Livigna určitě jeďte!

PS: Jako vždy více fotek najdete na Instagramu pod hastagem #gettheloukinlivigno.