Líčení a fantazie nezná mezí!

GetTheLouk - kosmetický nadšenec a beauty kanál, který 2x týdně přináší nové recenze kosmetiky a líčící tutorialy.

Youtube Instagram

Proč u kosmetiky řešit obal?

skrin_ccf_02

Dnešní článek bude lehkým zamyšlením na téma, proč je podle mě relevantní řešit obaly u kosmetiky. U věci, u které nám jde především o obsah. Často totiž tenhle počin bývá označován jako povrchní a osoby za rozmazlené, kterým se ne a ne zavděčit. Ne vždy tomu tak ale musí být.

top3_ruzovestinysezlattrp_01

Za prvé je potřeba se zamyslet nad tím, jak moc povrchní je už samotné téma kosmetiky. Jistě, patří to zkrátka k dnešnímu životu, taková dnešní společnost zkrátka je, a tak to beru. Ale když se nad tím opravdu zamyslíme, debata, zda oranžová sedne k mé barvě očí lépe, než korálová není o nic hlubší. Kosmetiku je třeba brát s nadhledem, láskou, zkrátka jako hobby.

top3_oranzrtenky_02

Zpět ale k obalům. Pokud jste někdy absolvovaly na nějaké škole předmět marketing – určitě se vám přednáška o obalu, jeho funkcích atp. nevyhnula. Pokud ano, lehce si to zde naťukneme. Prosím jen pamatujte, že se zatím stále bavíme čistě o obalu, ne o samotném produktu.

rimmel_km_05

Obal staví marketing na stejnou úroveň jako je značka, design či kvalita, nad nimi stojí už jen samotný produkt. Jeho význam tedy nelze podceňovat. Samozřejmě, že se zde bavíme o samotném obalu produktu, neřešíme zde žádné krabice a tak podobně. Ale obal hraje kupodivu obrovskou roli jak pro prodejce, tak pro zákazníka.

Funkce obalů

Je jasné, že obal má několik funkcí, některé jsou zcela jasné, jako třeba ochranná funkce či třeba manipulační. Jiné jsou tam jen proto, aby vás u zkoušky mohli dusit s větou „Na jeden jste zapomněl, pane!?“. Každá učebnice je může pojímat samozřejmě jinak, ale my tu nejsme pro diplom z marketingu, že ano?

jaknarvarenkynakup_03

Propagační funkce

Funkcí, která nás bude nejvíce zajímat je ta propagační. Ta má za úkol

upoutat zákazníka – jasně, produkt na mě musí z regálu skoro až vyskočit, musí ke mně promluvit, musím si ho všimnout, až pak si ho můžu koupit. Obal nemusí být na první pohled krásný – tento pojem znamená pro každého totiž i něco jiného, obal musí být zajímavý. Ideálně pro cílovou skupinu produktu. Hračky budou poutat spíše děti, luxusnější kosmetika většinou ženy v produktivním věku, protože se nepředpokládá, že by studenti utráceli tisíce právě za kosmetiku. Ano, jsou takoví, ale není to tak silná kupní síla, aby na to značka mohla cílit. Ideál samozřejmě je, pokud obal zaujme skoro všechny, to dá rozum :D

dm_blueandcopper_06

komunikovat o značce, jejích hodnotách – každá značka podle mě má vytvářet určitou přidanou hodnotu – může to být cokoli, jedna značka může mít pro každého jinou přidanou hodnotu. Může to být logo, které křičí do dálky „Mám tuhle značku“ a řadí vás do určité sociální skupiny, ale může to být i cit pro eleganci, detail, samotný návrhář, který za designy stojí. Podle mě to může být cokoli. Za tuto přidanou hodnotu si totiž většinou připlácíme. Proto je možné, že někdo dá určitou sumu za produkt značky A, ale ne stejnou sumu za podobný produkt značky B. B totiž pro něj nemá takovou přidanou hodnotu a tedy mezní užitek (prostě radost z věci a jejího používání) není tak vysoký. Zcela laicky řečeno: „Makeup od Chanelu za litr si koupím ráda, ale od Diora ne, protože mě Dior zkrátka nebaví, i přes to, že mi oba dva makeupy sedí stejně.“

jaknarvarenkynakup_01

odlišovat od konkurence – produkt by měl na první pohled udělat dojem „kdo jsem“. U kabelek je to většinou na první pohled zřejmé – ať už díky materiálu nebo díky ikonickému tvaru. Když vytáhnete na záchodcích pudr, všem ostatním dámám, které jsou v oboru kosmetiky zběhlé, by mělo být jasné, kterou značku používáte, aniž by viděly logo značky. Přesně toho chce značka docílit obalem. Ano, těžko na naše zlaté krásně třpytící se oči někdo vykřikne – to je ta limitka od Urban Decay nebo je to Catrice?

dm_limelightglow_03

Obal berte jako takové oblečení produktu. To, co my se snažíme vyjádřit módou, to se firmy snaží vyjádřit u produktu obalem. Je to určitý styl, nálada, trend, vyjádření osobnosti, životního postoje – může se v tom skrývat mnohé. Ano, dalo by se říct, že móda je povrchní záležitost, ale podle mě je dnes nedílnou součástí našich životů.

top3_zariveruzovertenky_03

Spotřební funkce

Tohle samozřejmě nejde vynechat, mnozí by pak mohli nabýt dojmu, že vyzdvihuji estetickou funkci nad tu praktickou, to rozhodně ne. Obal by nikdy neměl ztrácet svou spotřební funkci – tedy to, aby šlo výrobek snadno používat. Důraz na praktičnost a ergonomičnost by rozhodně neměl být zatracován a už vůbec ne kvůli vzhledu.

dm_purplesensation_07

Řešit obal zkrátka není hloupost, často to bývá právě ten důvod, proč musíme sáhnout hlouběji do peněženky. Navíc jsme ženy, možná ne všechny to tak máme, ale zkrátka mít hezkou věc je prostě vždycky lepší než mít ošklivou.

Všechny názory a příklady jsou mnou vymyšlené. Netvrdím, že toto je jediný správný výklad marketingového chápání obalu. A vysvětlení podbodů propagační funkce je čistě z mé hlavy. V článku byly vypuštěny i jiné funkce obalu, jako například ekonomická a ekologická, ale nemyslím si, že by v myšlence článku hrály takovou roli.Comments ( 21 )

 1. / Replybee457
  Ahoj Lou, jako správná žena dám i na obal produktu. Musí se mi líbit a být funkční. Přemýšlím, zda mám doma nějaký produkt, u kterého se mi vyloženě nelíbí obal. Hmmmm, asi ne :-D A o tom to je. Zvlášť u parfémů si dávám záležet na výběru :-D bára.kára blog
  • / ReplyGetTheLouk
   Tak u parfémů je mi to třeba uplně jedno :D Jako mám radost, když je hezkej, ale je mi to fakt šumák. :D U kosmetiky - mám toho doma spoustu "ošklivýho", ale i spoustu "hezkýho". Prostě obal a design umím ocenit u kosmetiky :) Je to holt radost ;)
 2. / ReplyDášenka
  Skvělý článek, musím naprosto souhlasit. Nicméně já ujíždím na dost jiných obalech než jsou ty evropské. Jisté značky korejské a japonské kosmetiky se snaží vypadat hodně roztomile. A mě prostě baví mít tvářenku ve které je vylisovaná sova, kočičí rtěnku, krém na ruce s malýma nožičkama a botičkama co se dají nasazovat, rozprašovač ve tvaru králíčka. Kdyby tě cokoliv z toho zajímalo, hledej značky jako Etude House, Holika Holika, Majolica Majorca, Tony Moly...no je jich ještě hodně a asi nemá cenu to všechno vypisovat.
  • / ReplyGetTheLouk
   Jojo, ty znám. Mně osobně to extra nebere, nemusím mít doma od toho všechno třeba, ale naprosto rozumím tomu, že je to roztomilý a že to může vyvolávat obsese :D:D:D
 3. / Replyseznam.mih
  Máš pravdu :) Za sebe kolikrát kupuji kosmetiku nejen kvůli kvalitě, ale i to, co to je za značku nebo "značku" a jestli ten produkt vypadá hezky :) Třeba já si nemůžu pomoct, ale Značka Loreal mi je úplně cizí - myslím dekorativní - její stojan úplně přehlížím jakoby tam ani nebyl a když jsem se přece jen přemohla podívat se, tak tam není nic, po čem bych prahla. U Dermacol bych často nejradši zakoupila celý stojan :) Z High end mi nic nebere. Akorát pokukuji po značce The Balm :) A hledám tu nejlepší paletku očních stínů v neutrálních hnědo-zlato-oranžovo-tmavě hnědo barvách. Pokaždé v paletkách nacházím barvy, které se mi nelíbí :(
  • / ReplyGetTheLouk
   To bohužel s paletkami bývá :( Leda si poskládat tu svou. Třeba MAC nebo Inglot to dělá... není to nejlevnější a znám i lepší stíny, ale zas máš přesně to, co chceš ;)
   • / seznam.mih
    Ještě to dělá Artdeco :) ale než bych poskládala všechny stíny, jaké by se mi líbily, tak to už by mi asi vyšlo levněji si pořídit obyč paletku :)
 4. / Replyklara
  Já to říkám porad - na obalu záleží! Sama se považuji za lehce povrchní, už jako děcko bych si nic ošklivého nekopila, jdu hodně po obalu. Kolikrát i něčemu fakt pěknému zvenku odpustím nějakou malou nedokonalost. :) a k přidané hodnotě: přijde mi, že v dnešní době je to fakt zly. Všechna ta děvčata, co kupují kabelky od vuittona s tím, že je to hrozne in a to jim stačí (nepotřebují omáčku, nějaký příběh zatím, kolikrát ani to, aby se jim LIBILA!), tyto slečny a takhle smýšlející společnost je k pláči. Tohle je povrchni...
  • / ReplyGetTheLouk
   Pokud to chci, abych "někam patřila", je to divný, to jo. Já mám třeba Vuittonek několik, ale jsou to mí miláčci, kteří jsou podle mě šik, hodí se ke všemu a jsou hlavně krásný! :D Kabelky si kupuji primárně kvůli tomu, že se mi líbí, pak až řeším, zda jsou praktické :D Ale nepřijde mi to divné, kdo by přeci dobrovolně nosil něco, co se jim nelíbí? U makeupu je to takový divný poměr, který se pokaždé mění, mi přijde. :D Ale to estetčino tam určitě je a hraje pro mě roli, tak když už za to dávám ty peníze, mohlo by to být ještě k tomu všemu pěkný, ne? :)
 5. / ReplyMartina Frankova
  Obal pro mě důležitý je. Jak z funkčního, tak z estetickýho hlediska. Respektuju příplatek za dražší matroš i za značku. Reklama je mi ale úplně šumák. Naopak, mediální "nátlak" na mě působí zcela opačně, just nekoupím. Viz ty přiblblý Benefit linky. Viz opalovací přípravky Bioderma. Atd.
  • / ReplyGetTheLouk
   Já teda taky to tak mám, ale je fakt, že když to opadne, tak si ten produkt třeba koupím...
 6. / ReplyCalistka
  Velice dobrý článek, totálně mě zaujal :)
 7. / ReplySilvia
  Já, která ráda kosmetiku hodím jen tak do tašky a poměrně dost s ní cestuju, nesnáším obaly které nejsou funkční. Jenže jsem žena a dost si potrpím i na design. Bohužel s těmito nároky mi málo která kosmetika z drogérie stačí. Samozřejmě netvrdím, že nejsou výjimky. Pro mě je to rozhodně jeden z pádných důvodů sáhnout hlouběji do kapsy.
  • / ReplyGetTheLouk
   Presne tak. Mam stiny, ktere prezily jedno foceni, kdy na ne fotograf omylem slapnul! Cestuju s nimi prakticky vsude a stale drzi - ano, ma milovana paletka od chanelu. Tohle by podle me vetsina levnejsich kousku nevydrzela... :-/
 8. / Replyveru
  Teeda,zabrouseni do ergonomie, marketingu a mikroekonomie mi dalo po flámu zabrat:-D ale dava to smysl:-)
  • / ReplyGetTheLouk
   :D Díky :)
 9. / ReplyKristýnka
  krásný obal dle mě občas řeší všichni, lépe se na tou kouká když je to tutu nunu, ale obal není vše, nejlepší ej mít super produkt se super obalem :D
 10. / ReplyWhite Rose
  Skvělý článek, já furt říkám, že obaly jsou důležité. Já to dokonce mám tak, že když o nějaké rtěnce čtu super recenze a jsou s ní holky spokojené, ale má obal, který vypadá jak od Vietnamců, tak si ji nekoupím, i kdyby ta rtěnka byla sebelepší. Možná je to povrchní, ale pro mě to hraje velkou roli.
  • / ReplyGetTheLouk
   Nepřijde mi to povrchní. Sám makeup není moc "hluboká" věc, takže... ;)
 11. / ReplySimča
  Mno, v mém případě už mám jasné, že vždy, když budu v DM, tak zastavím u MissSporty a Astor... :D Což je dost divné, každá značka je úplně o něčem jiném, ale když se nad tím zamyslím, tak to dává smysl - já jsem zároveň mladá, aleč se snažím působit dospěle; miluji sport, ale nebráním se načančanosti rópy, jež se nosí do divadla... Pak mám taky velice ráda značku YvesRoscher jelikož si potrpím na přírodní věci, ale zde nakupuji spíše věci na péči o pleť... + Značka Rimmel mi přinde jako kompromis těchto dvou... Ani nevím proč... :D Jináč moc pěkný článek... :) nebýt obalu, tak nemám doma colortatoo, které se stalo základní věcí, pro mé "slavnostnější" líčení... Ono, když je člověku necelých 16, tak si denně vystačí s řasenkou, tužkou a korektorem, ne?
  • / ReplyGetTheLouk
   No jasně, že vystačí. To i v pozdějším věku ;) A díky :)

Leave a reply

Your email address will not be published.