Líčení a fantazie nezná mezí!

GetTheLouk - kosmetický nadšenec a beauty kanál, který 2x týdně přináší nové recenze kosmetiky a líčící tutorialy.

Youtube Instagram

Od kdy se líčit? Aneb počty s kosmetikou!

Další várka otázek, které mi velmi často chodí, je ohledně věku a malování: „Je mi dvanáct, můžu už se malovat?„, „Holky ve škole nosí stíny a mně mamka dovolí jen řasenku, a to je mi 13.“ A takhle bych mohla pokračovat do nekonečna.

Většinou se na to dá odpovědět velmi jednoduše: „To všechno záleží na tobě a především na tvých rodičích.„, ale tahle odpověď se většině mladých slečen nelíbí. Chápu, neskrývá žádné rozřešení. V podstatě neodpovídá, říká jim to, co už dávno sami tuší, že to prostě je na rodičích. Zkusím se na to tedy podívat z několika úhlů pohledu.

MÉ POŽEHNÁNÍ NIC NEZMĚNÍ

Já nemám právo dávat požehnání v líčení mladým slečnám. Já se v dvanácti letech nemalovala. A nemalovala jsem se ještě dlouho po tom. Ale tehdy byla jiná doba. A to to zas tak dlouho zpět není. Ale i za těch deset let se svět změnil. Mně osobně přijde, že mladí lidé začínají se vším tak nějak dřív. Neodsuzuju to. Třeba to tak není. I já začínala se spoustou věcí dříve než naši. Prostě je třeba se s tím smířit. Svět se vyvíjí. Já nevím, jaké to je být v dnešní době třináctiletá slečna. Nevím, jak moc velký tlak okolní náctileté společnosti je na to, aby chodila hezky namalovaná. Třeba velký, a pak chápu, že ji trápí, že jí doma neschvalují oční stíny. (A pokud nesouhlasně kýváte hlavou, vzpomeňte si, co vám jako mladým doma zakazovali. Určitě tam něco bylo, ať už to byly velké náušnice, trička nad pupík, nebo nějaké nápisy na tričku či barva vlasů.) Tohle vše je ale jen jedna strana mince.

A vše má strany dvě. Tou druhou je tedy proč, by jim to někdo nemohl dovolit. Znovu, nejsem rodič a už vůbec nebudu rodič v současné době, rodičovství mi nějaký ten pátek potrvá a to je také možné, že za těch pár let bude doba zase jiná.

LÍČENÍ A RODIČE

Ale odhaduji, kde je zakopaný pes. Rodičové obecně asi moc nechtějí, abych jejich ratolest vyrostla moc brzo. Ne nadarmo se říká, že dětství je ten nejlepší čas člověka a že utíká až moc rychle. Je to pravda. Ať už to zahrnuje líčení se nebo ne, užívejte si tenhle věk, jak jen můžete. Já jsem ráda, že jsem tak nějak vždycky věděla, že v tolika letech můžu dělat tohle a tohle, protože ještě nenesu odpovědnost, která časem přijde. Že můžu nosit pánský hadry, protože to jednou v práci nepůjde.

Líčit se nemusí zákonitě znamenat to, že ratolest dospívá moc rychle. Ale je pravda, že určitě více nevinně působí to dítě, které zajímají panenky než neonové stíny. Dřív to bylo zábavou dívek s věkem kolem sedmnácti let, dnes už kolem třinácti. To je asi součástí dnešní doby, řekla bych. Jinak se to ani brát podle mého názoru nedá.

JAK NA NĚ?

Některé dotazy ale s otázkami pokračují, to se pak nejčastěji ptají „Jak na rodiče?“. Jak jim domluvit, jak je přesvědčit, že troška stínů není nic špatného. Už jsem zde naťukla důvody, proč se zřejmě vašim líčení nelíbí, a u toho zůstanu. Jednu radu, jak na rodiče, mám. Zní možná pro spoustu lidí úchylně, ale jestli může něco zabrat, tak tohle. A i já si pamatuju, že právě v líčení jsem to podobnou cestou sama zkoušela.

Zkuste si prostě s mámou sednout, řekněte jí, proč se chcete malovat, co vás na tom baví a hlavně jí ukažte, jak se chcete malovat! Ukažte jí, jaký look by se vám nejvíce líbil na běžné denní nošení, ať vidí, že se tu nebavíme o dech beroucí fuchsiové rtěnce, ale o nevinných jemných zlatavých stínech na víčku. Zeptejte se jí, co se jí na tom nelíbí, co by změnila, a snažte se tímto způsobem najít kompromis. Klidně se jí zeptejte na nějaké tipy a triky v líčení. Nebo jí požádejte, ať vás nalíčí, pokud na to mamka je. Při nejhorším vám nedovolí nic. V tom případě jste nic neprohráli, protože nic prohrát ani nemůžete. A snad jste s mamkou měli aspoň pěkných 30 minut pokecu o kosmetice. Jednejte s rodiči v tomhle narovinu, myslím si, že se to spíš vyplatí.

„VYPADÁ TO DĚSNĚ!“

Typický argument většiny lidí proti. Snad možná, jak na kom ale! Je to klišé, ale každý jsme vyspělý jinak. Může být dvanáctiletá slečna, která makeup „unosí“ a nevypadá, jako kdyby bojovala proti krásným dětským letům bez starostí, a může být druhá, na které makeup vypadá jako pěst na oko. Ale to samé je i s dvacetiletou holkou. Prostě je to spíš o psychice, o tom, jaký člověk je, jak uvažuje a jak má co v hlavě nastavené. Není to o věku. Proto mě ničí požadavky typu: „Udělej líčení pro 14ti letou holku, prosím!“. Jasně, ráda, ale co to je prototyp líčení pro čtrnáctiletou holku? Co už je pro o rok starší? Nevím, co máte rádi, nevím, co vám doma dovolí a tak podobně. Vyberte si sami líčení, které vám přijde pro vás ok. Nemusí mít nálepku „Líčení pro 14 let“, to je zbytečné.

„VŽDYT TO ŠKODÍ!“

Ano, patlání makeupu na pleť škodí, ale to v každém věku. Pleť by na sobě neměla mít tunu pigmentů a podobných věcí. Ale na druhou stranu také bychom neměli dýchat smog a neměli bychom jíst extra hnojenou zeleninu a tak dále a tak dále. Pokud člověk použije správné produkty pro jeho pleť, nepřehání líčení, pleť pak správně vyčistí a dá jí správnou dávku výživy, je vše v pořádku. Ale to se také nedá soudit s věkem. Vsadím se, že spousta paní v nejlepších letech nemá doma správný krém a pleť nečistí pořádně. Nejsem kožní, abych věděla, do kdy se pleť jak vyvíjí, ale asi není nejlepší pleť zatěžovat takhle celý život. Je asi lépe ji těch třeba pět let od toho ušetřit a počkat si. Ale to je spíš moje osobní rada.

Nic nejde házet do jednoho pytle. Určitě se třeba spousta slečen ve věku, který jsem tu zmiňovala, ohradí, že se nelíčí, anebo že líčit se v jejich okolí ani není běžné. Já vycházím jen z dotazů, které mi poměrně často chodí. Nikdy jsem nikomu neříkala, co a jak si musí líčit, natož kdy! Pokud jste ve věku, kdy lehce tápete s líčením, ať už je ten věk jakýkoli, zamyslete se tedy sami nad tím, co je pro vás vhodné a pokud žijete s rodiči pod jednou střechou, snažte se pochopit jejich námitky. Víc asi radit nemůžu, jen popřeju hodně štěstí a radosti s líčením.

FOTKA Z TUTORIALU: Zpátky Do Školy / Back To School Makeup Tutorial

Comments ( 90 )

 1. / ReplySimča
  Hrozně hezky napsaný článek já jsem stímhle problém nikdy neměla udělali jsme s mamkou kompromis,řasenka a nude rtěnka.Mě to bohatě vystačilo a to pleť nemám dokonalou :D Určitě pokračuj s Počty s kosmetikou ...:D
 2. / ReplyTerka
  Ahoj. Mě je 15 a líčit sem se začela už ve dvanácti, ale mé líčení vypadalo tak, že jsem si dala řasenku a trošku tušky. Moc to líčení na mě ani vidět nebylo. V 15 sem se začela líčit už se vším všudy. A make-up jsem začela nosit pravidelně asi až tak před 2 měsíci. Nejvíce mě na těch holkách, které se líčí už tak ve 12-14 děsí to, jak se malují. Bílý krk a oranžový obličej, černě orámované oči a slepené řasy no a na závěr černé obočí. Já sem ráda za to, že mě mamka v líčení podporovala a ukázala mi, jak se mám líčit. No a samozdřejmě a ty si mi vtom hodně pomohla. Takže bych ti tím to moc chtěla poděkovat zato co děláš a doufám, že ještě dlouho dělat budeš :D
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju moc :)
 3. / ReplyMarchie
  Lou, moc pěkně jsi to napsala. Líbí se mi, jak to máš v hlavě srovnané. U mě to bylo tak, že jsem měla povoleno používat řasenku až od prváku střední, což jsem samozřejmě obcházela tak, že jsem se odličovala, než máma přišla domů.:) Ale upřímně, docela mi ty časy, kdy si člověk vystačil s řasenkou, chybí.:) Pamatuju si, jak jsem jela na nějaký tábor a s sebou jsem měla jen lesk a černou tužku na oči (kterou jsem si patlala na waterline, bez řasenky to vypadalo opravdu přímo úúúúchvatně:D). Dneska, když někam jedu, mám s sebou pomalu víc kosmetiky než oblečení.:D Je pravda, že doba jde rychle kupředu, já myslím, že je to jak jsi napsala ty - každý by měl zvážit, co se k němu hodí a podle toho se malovat. Obecně nic ma mladých slečnách neodsuzuju, když je to vkusné, proč ne, ale kvetu z černě orámovaných pandích očí, to zřejmě z módy nevyjde nikdy.:)
  • / ReplyGetTheLouk
   No jistě - to dělali všichni, orámovaný oko černou :D Mně pak máma říkala, že když to dám ven a ne dovnitř oka, budu mít oči větší a tak to u mě začalo :D Tim si ale prostě musí podle mě každý projít :D To patří k vývoji holky už :D
   • / Adush-ka
    Ja si pamatuju jak jsem si na gymplu pripadala strasne cool, kdyz jsem sla na party a udelala tu cernou caru na oku :D A nikdo mi nic nerekl :D
   • / GetTheLouk
    To byly časy prostě <3
   • / Jana
    Mamka mi poradila úplně stejně. :)
 4. / ReplyAdrien
  Ja osobne som sa "líčiť" začala niekedy okolo 13tich, ale samozrejme bola to len riasenka (nehovoriac o tom že som si ju ani nevedela poriadne naniest, takžeju ani nebolo vidieť) a nejaký korektor od Miss sporty v tyčinke, ktorým som si zakryla sem tam nejaký beďar... Ale už vtedy to pre mňa znamenalo veľa, cítila som sa krajšie, aj ked som v podstate vyzerala stále rovnako. Takto isto sa "maľovali" do školy aj moje spolužiačky... A dodnes si pamätám ako sme sa vždy tešili na babské prespávačky a potajomky sme mamke vykradli krabičku s rúžmi a hroznými modrými tieňmi a všetko sme na seba napatlali... No paradoxne tiene medzi ludí som začala nosiť veľmi veľmi neskoro. Vždy to bola len riasenka, ceruzka, a neskôr v 15 make-up a púder. S odstupom času si myslím, že sme to v mojej dobe s ničim nepreháňali ( a to bolo zhruba 8 rokov dozadu), a doporučila by som dievčatám len tolko- baby nesilte to... nerobte zo seba nasilu dospelé, ten "dospelácky čas o chvíľu príde, ani sa nenazdáte :) Adrien
  • / ReplyKoláček
   Ahoj Lou, Tohle je moc hezky napsaný článek! Je mi 12 a do školy nosím jenom řasenku a občas korektor na nějaký ten pupínek. U nás ve třídě se nosí maximálně řasenka a to si z nás pak kluci dělají legraci když se nám po tělocviku rozmaže. :D ale ja si myslím že s tím líčením je to hlavně o tom kdo to nosí...když se bude líčit někdo "populární" tak samozřejmě jeho "noshledi" se začnou líšit tak a že pak je to jako vlna tsunami ... pak je trapnej kdo se nelíčí a tak podobně. :) Je to čistě můj názor. ;)
   • / GetTheLouk
    Jojo, tahle psychologie, co na všech skolách vládne, s tím má určitě dost společného ;) A děkuju moc!
  • / ReplyZuzana Stanko
   Ehmm, existuje dievča narodené v 90-tych rokoch, ktoré neukradlo mamke otrasné modré očné tiene, ktoré sa k ničomu nehodili a myslelo si, ako skvelo s nimi vyzerá??? :D :D :D
   • / GetTheLouk
    Já. Máma je nikdy neměla :D
   • / Maemi-chan
    Já taky ne. Mamka se začala malovat dokonce později než já. :D
 5. / ReplySimonKomadel
  Ahoj:) Mě je 17 a začala jsem se líčit v 15 a to jen řasenku a někdy když jsem to stíhala (jelikož jsem na to potřebovala hromadu času) tak linku na horní víčko. Stíny, rtěnku a tak jsem si začala dávat až teď, v druháku na středí a to do školy taky většinou chodím jen s takovým nude líčením a s nevýraznou rtěnkou. Tento článek mě ale opravdu uchvátil a tvé psaní nemá chybu! Dokážeš zaujmout každým slovem a tímto tě neskutečně obdivuji. Js skvělá Lou a vždycky budeš :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju strašně moc! :)
 6. / ReplyBarča
  Super článek, moc hezky napsané :) já bych jenom ráda řekla, že podle mého mají třináctileté slečny v dneční době větší problémy, než je nošení makeupu.. raději nebudu zacházet do podrobností, ale asi každý si udělá představu :D doba jde dopředu, mě to nevadí, ale je třeba se proti tomu obrnit. Rodiče jsou někdy zoufalý, protože v podstatě nemají žádnou moc, když neřeknou nic, budou moc benevolentní, když něco zakážou, dítě to stejně udělá :D tímto se jich nechci zastávat, je mi 18, takže jsem zatím "neutrální strana" ani dospělá, ani dítě. podle mého když se to nebude přehánět, tak to nevadí :) já použíala řasenku a antibakteriální pudr (měla jsme hodně akné) a byla jsem spokojená já i mamka :D ještě bych řekla, že si nemyslím, že makeup by pleti nějak moc škodil. když zvolíme něco, co nám nebude ucpávat póry, naopak je to ochrana proti "zkaženému ovzduší" :D toť můj názor. spf taky není na škodu samozřejmě, ale to maj spíš bb..
  • / ReplyGetTheLouk
   Tak jasně :D Tohle je ale blog o kosmetice, takže to beru samozřejmě čistě z té stránky. Doatzy mimo to mi většinou moc nechodí. S těmi BB, SPF měly vždycky i makeupy, málo, ale většinou ano. Ani ty BB nemají často závratná čísla. Ale hlavně mají jen SPF a ne PA, což je snad ještě důležitější ochrana ;) Jsem zastánce opalovacího krému na obličej zvlášť, ale smoazřejmě že když má makuep SPF je to plus ;)
 7. / ReplyFrantiška
  No líčení začalo leskem v páté třídě, ale to byl prostě lesk na rty. Jinak první řasenku jsem dostala od mamky v šesté třídě (12 let??), ale to bylo takové to, že jsme my věděly, že máme řasenku a stejně to nebylo vidět. :D Pak jsem tak v sedmé začala nosit černou tužku a stíny, s tím, že mě mamka každý třetí den vyhodila, ať se odlíčím, že do školy takhle nepůjdu. :D Já to respektovala a naučila jsem se malovat tak, aby to vyhovovalo nám oběma, teď bych to nazvala něco jako Naked. ;) Make up jsem dostala taky od mamky, ale ve 14, kdy mi ho dala k svátku. Po něm jsem toužila už dřív, že ano, ale když mi to dala maminka, bylo to fakt super, za tohle jí moc obdivuju. Nevadilo jí, že jsem se malovala od těch cca 13 a dál... Měla jsem i období černé tužky, ale to trvalo tak měsíc, teď si sem tam dám tenoučkou tekutou linku a máma neprotestuje. Fakt jí moc obdivuju. :) P.S.: Kdy jsi začala ty, Lou? :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Tak mamka asi ví, že bojovat s tebou do krve asi moc nevyřeší a takhle je to decentní a je to super kompromis ;) Mamka je chtyrá ženská, pozdravuj jí ;) PS: Tady to nějak tak shrnuju: http://getthelouk.com/?p=1431
 8. / ReplyOne Drop
  Skvelý článok. :) Ja si pamätám, že líčiť som sa začala asi v trinástke/štrnástke s požehnaním rodičov. Od dvanástky len potajme, ale pamätám si na jeden faux pas, kedy ma zmaľovala kamarátka (typické nahrubo čiernou orámované oči) a ja som tak vážne vyšla do mesta. Keď sa tak za tým obzerám, nechápem sa. :D No v každom prípade mám o chvíľu 17 a maľujem sa len keď mám chuť. Často kašlem aj na riasenku. A ešte nikto nikdy neodpadol keď ma nenamaľovanú uvidel na ulici :)
 9. / ReplyVeru
  Parádní článek, já se líčit začala, až poměrně pozdě, tedy normálně líčit. Ne, že by mi to doma někdo zakazoval, ale k sestřihu na kluka, černé mikině a širokým džínsům se stejně žádný make-up nehodil. Pak, přesně začalo období černá linka, nejlépe jen na spodní linku, a v ideálním případě, bez řasenky :D. No a do běžného líčení, jsem jednoduše dorostla. Začalo to náušnicemi, pokračovalo oblečením, až jsem se někdy v devatenácti, začala malovat. A víš, co? Jsem za ty roky ráda, občas dokonce s nostalgií sobě vlastní vzpomínám, na ty časy, kdy mi bylo vcelku jedno, co si o mně lidi myslí, a jak vypadám. No jo no, časy se prostě mění, a ten tlak, na to jak vypadám, který zažívám já až po dvacítce, nejspíš dnes působí na slečny daleko dříve. Anebo, se docela možná setkáváme, jen s tím samým, jen už do toho tolik nevidíme. Vždyť i já mám kamarádky, které se ve dvanácti tajně líčily ve škole na záchodech, a zase to odmalovávaly před domem. Tak, třeba se historie jen opakuje :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Jojo, to já to měla taky podobně. Byla jsem za kluka a basta, ale je fakt, že pak se to k tomu stejně přidalo ;) Čas se mění, doba se mění rychlostí blesku. Jsem docela ráda, že jsem vyrůstala "tehdy" a ne "dnes". Mně to příjde drsnější doba dneska. Právě díky tomu tlaku, ale třeba to tak strašné není, co já vím... :D
 10. / ReplyFialka
  Skvělý článek! :) Budu ráda,když se mrknete na můj blog:http://anys111.blog.cz/
 11. / ReplyMey
  No tak já jsem se naštěstí s tímto problémem nemudela potýkat ... Někdy sice padla poznámka typu ,, No tak to je děsné , ale je to na tobě . " Já si to tak nechala a poučila se . Dnes vím , že takhle bych to už znovu neudělala . Maluju se ráda a každý den . Když mám čas tak jsem schopná kouzlit i dvě hodiny . Myslím si , že je lepší si najít svůj styl , když je člověk mladší než pak najednou ve třiceti . Ať už jde o líčení nebo oblékání .
 12. / ReplyAmie
  "Pokud člověk použije správné produkty pro jeho pleť, nepřehání líčení, pleť pak správně vyčistí a dá jí správnou dávku výživy, je vše v pořádku." Já bych se tě chtěla zeptat co myslíš hlavně tou správnou dávkou výživy. Myslíš jídlo anebo produkty které každodenně používáš pro svojí pleť? A když myslíš jídlo,ráda bych se o tom jak to máš ty dověděla víc co je podle tebe pro pleť zdravé a co naopak není právě ve formě jídla. Já už si o tom četla snad milionkrát všude možně,a asi jediná věc kterou měli všichni stejnou byl pitný režim.(jestli to někde na blogu už je tak to promiň) :-) díky
  • / ReplyGetTheLouk
   Obojí, aneb odkazuju na moje video o péči o pleť. Jídlo by mělo být kvalitní, vyvážené, prostě obecně co se doporučuje jako zdravé - plus si to mírně uprav, abys byla ty spokojená a chutnalo ti to a je to, podle mě ;) S tou vodou - to je takový vtip, že nikdo zatím nedokázal, že by pití vody měla blahodárné účinky na pleť ani na nic jiného :D
 13. / ReplyAdush-ka
  Ahoj. V tomhle jsem asi trochu konzerva. Ja si myslim, ze dokud to chodi na ZS tak to nic nepotrebuje, co ja bych dala za to mit plet jako ve 12. Zkratka si myslim, ze je to zbytecne. Ty holky chteji vypadat dospele, chapu, kdo v tomhle veku nechtel :) Nikomu to nezakazuju, nejsem extremne proti, jen mi to prijde zbytecny. Samozrejme problemy s pleti to je jina kapitola. Ja sama jsem se zacala licit hlavne kvuli tomu, teda mluvim o korektoru a rasence. Je mi 23 a na stredni jsem se malovala (i do skoly) z nasi tridy skoro jedina a to jsem k tomu postupem casu pridala jen hnedy stin k rasam. To jen k tomu, ze to neni zas tak davno a jak to bylo. Nejsem rodic, nemuzu moc nikoho soudit, ale spis nez zakaz bych se snazila vysvetlit ze krasnou plet je skoda licit a vypadat na 20 uz ve 12 je zbytecny, nebo bych zacala jen s rasenkou treba...
  • / ReplyGetTheLouk
   Já osobně jsem zastánce poměrně podobného názoru... Přijde mi to zbytrečné, většinou, co vidím, používají makeup právě slečny s božskou pletí, což je prostě zbytečné a prostě škoda :)
 14. / ReplyNikola
  Moc se mi líbí, jak jsi článek pojala :) Já osobně jsem řasenku použila poprvý v 15, a to jen proto, že mi to mamka doporučila na focení na občanku, abych nějak vypadala :D Pak samozřejmě okolo 16 přišlo období "panda" :D Ale pořádně malovat jsem se začala až v 18, stejně tak odličovat a trochu víc se o svoji pleť starat. Myslím, že jsem o nic nepřišla a že k tomu jednou dospěje každá holka, že kdyby se místo ve 13 začala malovat až třeba v 16, nic by se nestalo :) P.S. pokračuj v tom, co děláš, jsi v tom zatraceně dobrá! :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Jednou k tomu dospěje asi každý :) A je v podstatě jedno "kdy si to odbyde". Zas pak třeba má v těch 15 náskok, to mi přijde docela výhoda :D PS: Moc děkuju
 15. / ReplyAnnie
  Já si pamatuji, že jsem se začala "líčit" ve dvanácti, první jsem se kupodivu dostala ke korektoru. Byla jsem totiž skálopevně přesvědčená, že pupínek na tváři zajímá úplně všechny kolem :D(stejně ten korektor nevydržel ani dvě hodiny :D) A ani ne o rok později jsem začala nosit řasenku. Černá tužka se mi naštěstí vyhnula ;)a víc jsem se začala líčit asi před rokem, když mi bylo 15. A taky ti chci moc a moc poděkovat za všechny ty tutorialy a videa co děláš. Bez nich bych toho neuměla zdaleka tolik co teď...
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju staršně moc! Pupínek byl podle mě jako magnet pro ostatní a řešila jsem, jak ho zamaskovat, aby nevypadal jen jako skála tělové barvy :D
 16. / ReplyBrep
  hehe, teď si připadám jak outsider, já se líčit začala až v půlce prváku na gymplu a to jen do tanečních :D a ještě rači tak, aby to nebylo moc vidět, co kdyby se to nepovedlo :D teď ven nenalíčená skoro nevyjdu, ale hlavně proto, že mě baví měnit vzhled a hrát si s efekty. jo a občas jsem po dlouhém studiu tak opuchlá, že ty oči nakreslit musím :D
  • / ReplyGetTheLouk
   :D Nejsi zas tak opožděná, já se taky nelíčila bůhví kdy brzo... ;)
 17. / ReplyMartinka
  Já si pamatuju, že úplně první líčení jsem měla povolené už hodně hodně brzo, myslím, že mi ani nebylo 10, ale bylo to jenom na zvláštní příležitosti, třeba nějakou oslavu a tak. A spočívalo to v růžových stínech a/nebo světlém lesku. Ach, připadala jsem si vždycky tak dospěle a důležitě... :) No a někdy ve 14 přišla černá tužka a s ní postupně i další šminky a od té doby se pravidelně maluju. Ale až ve 22 jsem začala s "full face" make-upem, kdy paradoxně toho na sebe dávám mnohem víc, ale vypadám mnohem méně namalovaná. A byl to zlom, ke kterému jsem prostě musela dospět. V té době se toho u mě hodně změnilo, hlavně takové to "společenské postavení" - měla jsem svoji první práci, čím dál víc jsem se osamostatňovala od rodičů a tak podobně, prostě jsem najednou cítila, že bych měla vypadat jaksi seriózněji a s tím přišlo i prozření, že líčení není o tom vypadat "hele, já jsem namalovaná", ale spíš "hele, takhle úžasně vypadám i po probdělé noci". No, ale co jsem tím chtěla říct-já jsem si líčení užívala v každé své fázi, tudíž nevidím nic špatného na tom, že si to mladé holky prostě potřebují vyzkoušet a jestli jednou budu mít dceru, zakazovat jí to nebudu (spíš naopak, ráda bych jí poradila, ať mi pak nechodí jak klaun, nedejbože na tajňačku).
  • / ReplyGetTheLouk
   Ten konec - přesně tak! Já si říkám, že aspoň si to "odybydou" ;D
  • / Replykubajda
   v té první fázi je zrovna moje sestřenka (10 let), na rodinné oslavy se zkouší líčit a mně přijde v pořádku, že jsem jí k vánocům dala světlounce růžové stíny (místo jejích modrých) a řasenku (místo vyschlé tetiny, co používala) sama jsem měla v tomhle věku své první pokusy :D
 18. / Replysl. Jahodová
  Já se začala malovat až okolo 18 let a myslím, že mi nic neuteklo. Důvod, proč jsem začala, byla vlastně nutnost, jelikož jsem měla jizvy po akné. Kdybych měla nádhernou pleť, tak bych asi ani nezačala.
 19. / ReplyMikinka
  Ahojda, tak mně je 24. A jak to bylo u nás? Od nějakých 13ti let jsem se mohla malovat. Řasenka modrá Miss sporty a lesk na rty. Mamka mi to dovolila a řekla, že běda, jestli budu chodit, jak Marfuša a já to dodržela, žádný přehánění, linky a tuny makeupu... ALE já mám benevolentní maminku, která mi toho v životě nikdy moc nezakazovala...
  • / ReplyGetTheLouk
   Nápodobně, moje mamka mi toho taky moc nezakazovala :)
 20. / ReplyMarkéta K.
  Já jsem se začala líčit v patnácti, což bylo o něco později, než moje spolužačky. Tudíž jsem si tou začátečnickou fází procházela trochu opožděně a vážně jsem vynikala. První věcí, kterou jsem si pořídila, byla totiž paletka pro kouřové líčení z Avonu - stříbřité a šedé odstíny. Nebyla jsem žádný troškař, jak je vidět. A moje milá maminka mi vůbec nic neřekla, přičemž jsem si jistá, že si všichni velmi dobře dokážete představit, jak to vypadalo. Ale na druhou stranu mě to nepřekvapuje, protože škodolibost se v naší rodině dědí. :D Tu paletku mám dodnes - používám z ní bílou na rozjasnění koutků. Jinak jsou ty stíny pochopitelně úplně na nic. Nicméně je to pro mě moc roztomilá připomínka starých časů. :)
  • / ReplyGetTheLouk
   :D:D:D Já mám taky svou první vymodlenou paletku stínů - je rozmlácená, stíny smrdí po babičce (to teda od začátku, bohužel), no mám doma stokrát lepší kousky, ale tuhle paletku asi nevyhodím :D <3
 21. / ReplyNielaD
  ahoj Lou potěšilo mě,že to těm holčinàm podáváš takhle.Nevím taky mám pocit,že se svět točí rychleji něž v mém dětství. Napíšu jen tři čísla 18 20 21 první je kdy jsem se mohla začít malovat druhé kdy se mi prodloužila vecerka z 19 na 22 hod a třetí je kdy jsem odešla z domova.Jsem první dcera a cestu jsem si musela kurna ušlapat podotýkám,malovat se dřív byla rebelie a ano jsem rebel a velkej....Jeden s důvodů proč jsi mi tak simpatickà.A na okraj mohla bych dělat mladší sestru tvé mamince jsem jen o malinko mladší jen dva kroky a změní se mi číslo na začátku....
  • / ReplyGetTheLouk
   No je fakt, že se to točí rychle. Tři sestry mají v jedné písničce, že s vekovou hranicí to jde od desíti k pěti, což je krásné přirovnání, ale prostě pravda :) Ale s tím asi dneska nikdo nic neudělá, to je holt fakt. Jinak s tou rebélií - :D Děkuju! Rebélie byly taky moje ;)
 22. / ReplyLeňule :)
  Ahojky Lou :) Já ani přesně nevím, kdy jsem se začala líčit, ale myslím, že to bylo koncem 6. třídy a to jsem si dávala jen řasenku, korektor, pudr a možná nějaký lesk na rty :) Později asi koncem 8. třídy jsem začala používat tužku na oči, ale dávala jsem je na spodní linku a kamarád mi několikrát říkal, že mi to nesluší :D :D :D Teď mi je 16 a už bych se chtěla líčit i stíny, ale do školy pořád používám makeup, korektor, pudr a řasenku a občas rty poťupkám jemně rtěnkou, ale stíny do školy nepoužívám, protože nevím co mám dělat, aby se mi neslejvaly do záhybů a já nevypadala jako šašek, takže pořád experimentuju jen doma i s podkladovou bází (od Avonu) a dokonce jsem si koupila za účelem vysoké výdrže a krásné barvy Maybelline Color Tatoo, protože prý těch 24 hodin to v pohodě zvládá, ale u mě bohužel ne :/ :'( S podkladovou bází to už celkem vydrželo déle, ale ve vnitřní straně se to začalo pomalu slejvat, kdežto na vnější, kde byl navrstven tmavší stín to ještě hezky drželo :) :) :) Bohužel stíny od Sleeku i s podkladovou bází vydržely možná tak 4-5 hodin (kamarádce, která má normální pleť to drželo do večera) no a já bych potřebovala něco, co by mi vydrželo celý den, protože ve škole se pořád upravovat nehodlám!!! :D :( Už si s lítostí říkám, že si budu moct dávat stíny až když vyschnu :D :D :/ Jinak u nás mamka mě v líčení moc nepodporuje, babička je taky proti tomu a jaký názor má babička, takový názor má i mamka :D :( Ovšem v naší rodině se z dospělých najde jediná vyjímka kteří mě naopak v líčení podporují - teta a strejda (teda hlavně stejda :D no a taky jejich dcery ). No je to prostě věc názorů a každý to s líčením má jinak :) :) :) Lou, hrozně moc bych tě chtěla poprosit o radu, co mám dělat aby mi stíny vydržely celý den?! Jak už jsem psala, používám podkladovou bázi a ono je to stejně kvůli nízké výdrži na houby :'( A omlouvám se za hooodně dlouhý komentář no jo nějak jsem se rozepsala :D A Lou hrozně děkuji za tvou práci na blogu, a hlavně za čas, který do ní investuješ!!! :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Asi máš hodně mastná víčka. :( Zksu too faced shadow insurance a nebo pak nars. To je pak pálka, ale funguje jako nic jinýho! Too Faced mají v sephoře, sotjí asi 350 a vážně ho zkus ;) Mělo by fungovat určitě líp než nějaký avon ;) Jinak k tomu, že se to kamarádovi nelíbí. Mně včera akorá kamrád ulízl vlasy dozadu a řekl, že takhle vypadám líp než s vlanama a tím, jak to nosím normálně :D Už předtím mi jednou řekl, proč se maluju, kdyř nanemalovaná vypadám líp, že černý oči mi fakt nesluší :D:D:D No a mně se všechny ty varianty fakt líbí :D Je to věc názoru prostě :D Ale je potřeba vědět, že se maluju pro sebe a ne pro ostatní ;) O nic jiného nejde ;) Jinak moc moc děkuju!
   • / Leňule :)
    Moc děkuju za radu! ;) Určitě si trošku našetřím a vyzkouším! :) Ale myslím, že můj kamarád měl i pravdu, zjistila jsem, že ta tužka se mi i rozmazávala a tak jsem asi vypadala trošku jak panda :) :D
 23. / ReplyCassie
  Krásný článek. Všude je to samé "ty jsi na to ještě malá" a tak podobně. Ale někdy je to těžké, např. v mém případě. Pleť mám opravdu hroznou a chci vidět, co by ti lidé říkali, kdyby měli už v 11ti obličej celý posetý akné. Samozdřejmě, kdybych měla pleť jako většina děvčat, tak ještě v 15ti nevím, co je to make-up. To, co já používám vlastně nepovažuji za kosmetiku. Někdo to má rozdělený do čtyř částí. 1. level: řasenka, 2.level: řasenka a tvářenka, 3.level: stíny a 4. level: korektor, pudr nebo make-up. Tudíž když používám korektor a pudr, ostatním připadám, jako ten nejvyšší level, ale pro mě je to prakticky ten nejnižší. Nevím jak to vysvětlit... zkrátka ostatní považují korektor a pudr už za líčení přehnané pro náctileté. Ale oni nemají mou pleť, já zase nepoužívám řasenku, stíny apod. Nevím, nejdou ty pocity pořádně vyjádřit, ale prostě ostatním se to zdá moc, ale kdyby měli mou pleť, tak by ti necekly. Nepatřím mezi ty, co se snaží udělat sebe dospělejší, jen se snažím bojovat s nutným. Navíc mi to pomáhá v sebedůvěře, jsem mnohem více veselá a naopak si život užívám oto víc, než že bych si přidělávala "dospělácké starosti" a snažila se dělat starší. Nevím jak to napsat, asi to stejně nikdo nepochopíte...
  • / ReplyGetTheLouk
   Určitě je to i o té pleti. Chápu, že pokud má někdo problematickou pleť, chce ji opravit. A pokud to pomůže se cítit pohodlněji, sebevědoměji, tak proč ne. Já to chápu. Každý je případ sám o sobě, možná někomu to bdue připadat jako pěst na oko, jiným ne. Ale ve finále je to stejně na tobě. ;) Takže pokud ti korektor pomůže k lepšímu dni, tak ámen ;)
  • / ReplyKatunka:D
   Chápu... moje kamarádky jsou pravý opak a vypráví mi jak je řasenka super a vnucují mi svoje oriflame časáky :) Když ti bude někdo říkat takový blbosti stačí vypnout - a to v mém i tvém případě ;) Pokud s tím souhlasí vaši a rozumí tomu je to v pohodě a je to jen na tobě ;)
 24. / ReplyTereza
  Ahoj Lou. Je mi 14 a dejme tomu půl roku používám řasenku a korektor. Dřív mi malování a tak přišlo pro pipky, ale pak se to změnilo. Vzhledem k tomu, že jsem právě v tom věku, myslím, že do toho celkem vidím. Zajímavé je, že u všech okolo, když vidím nějaký výraznější make-up tak jenom ten trend - linky a červená rtěnka (jedno, druhé nebo obojí) - třeba u nás ve škole málokdy a málokoho vidím se stíny, natož s něcím originálním. Vzhledem k tomu, že je mi - a hlavně díky tvému blogu - poslední dobou líčení bližší a bližší, ráda bych na sobě něco začala měnit. Ale já mám problém ani ne tak u mamky, jako u táty a taky v penězích. A v neposlední řadě teda v chápání u okolí. Myslím, že bych slýchala buď "To nepotřebuješ." nebo "Jsi na to malá." nebo za zády "Vypadá děsně." a už vůbec se bojím že by si někdo mohl přisadit "Vypadá jak kurva." .. Takhle to dneska mezi vrstevníky cítím. Teď už je to spíš otázka společnosti než vlastního názoru a odhodlání. Vím, že bych se měla malovat jak mě to baví atp. - ale s tímhle za zády? Takže zatím tak nějak čekám a přemýšlím o tom. :)
  • / ReplyGetTheLouk
   To jsem ráda, že nejsem zas tak daleko od pravdy. Já to tak mám občas do teď - vezmu na sebe něco bláznivějšího a už jsem za blázna, co utekl z Bohnic. Vezmu černou rtěnku a jsem vrah. Je to strašná moc, kterou člověk s makeupem má. Já tě podporuju v tom, aby ses líčila tak, jak tě to baví, jak se ti to líbí a jak se v tom cítíš ;) Začni nejdřív jen když jdeš někam s kamarády - ty by tě měli podpořit a nebo jen nebudou mít uštěpačné poznámky ;) Časem si zvykneš a pak už se bláznivého líčení nezbavíš ;) Držím palce!
 25. / Replyseznam.mih
  Super článek :) Mě nějak dlouho líčení nezajímalo to až teprve před rokem jsem do toho šlápla a to mi je 23 :) Nějak velkej rebel jsem nebyla.
 26. / ReplyZuzana Stanko
  Výborný článok! U teba človek vždy nájde rozumné názory. Niekedy keď pozerám na youtube videá blogerok, vpravo mi vyhodí aj nejaké naozaj mladé baby s beauty videami. Vtedy sa len čudujem, že tie mladé kočky už točia videá, pričom ja som v ich veku behala po dvore a hrala sa s kamarátmi schovávačku a podobne.. Hlavne sa čudujem, že kopa 10-ročných báb už má palety očných tieňov a rúže a tieto serepetičky a že ich rodičia im to dovolia. Ale presne ako si poznamenala, doba sa mení, decká rýchlejšie dospievajú a s tým asi neurobíme nič. Avšak takisto musím povedať, že ako potencionálny rodič by som pravdepodobne neschválila natáčanie videí a ich uverejňovanie na internete. Kopu krát tie videá naozaj nie sú dobre, aj keď pre tie dievčatá je to možno zábava, ale práve z toho dôvodu, že sú často terčom posmechu a môže ich to psychicky zraniť, by som sa ich od tohto snažila ochrániť. Veď už medzi nami staršími blogerkami sa často objavujú anonymné hejty a často človeka niekto uráža. Nedokážem si predstaviť, že by som mala 12 rokov a mala by som toto znášať. Navyše na youtube je niekoľkonásobne viac hejterov. Ono je skvelé mať nejaký koníček, je skvelé keď dievčatá bavia dievčenské veci, ale myslím, že na všetko treba psychicky dozrieť a to sa týka aj líčenia. Skrátka 10-ročné dievča má vyzerať na 10 rokov, nie na 14, nie na 17... 10 ročné dieťa sa podľa mňa má v škole vzdelávať a cez prestávku sa naháňať s kamarátmi a neriešiť kto má aký rúž, kto má aký mobil, kto natočil nové video. Ja by som si pre svoju dcéru želala detstvo plné hier aké som mala ja.. Možno ostatné čitateľky nebudú súhlasiť, možno áno. Asi to závisí od toho, kto v akej dobe a s akými rodičmi vyrastal. Som zvedavá na ostatné názory :-)
  • / ReplyGetTheLouk
   Hlavně holka omylem řekne adresu a že jede na dovču a vrátiš se domů do vybílenýho baráku. :-/ V mé době bylo cool mít blog, tehdy to bylo všechno life style. Nikomu to nevadilo, kdybych něměla tehdy blog, nedělala bych blog ohledně grafiky a nikdy bych se nenučila jen tak v Photoshopu jako dnes umím, neuměla bych psát web, nerozuměla prograovacím jazykům - tomuhle já vděčím díky blogu, ať to dnes není jen o tom špatném. Tehdy to bylo jinak, tehdy se všechno dělalo růčo, dneska to člověk stáhne... Ale to jsem odpbočila. O tom má vypadat na 10, na 14 - jak vypadá člověk na 14? Taková věc neexistuje... Moje mladší sestřenka vypadá starší než já a i její ségra, která je stejně stará jako já.. A nemusí se k tomu vůbec malovat. ;) Mně napadá, že třeba si děti ndeska dětství opravdu užívají skrze tyhle "dospělešjí" radovánky. Třeba hry nejsou to, co je baví. Když si někdo bude hrát s legem, taky bych nehctěla dřevěné kostky. Prostě mi lego přišlo v té době lepší no :) Mně přijde, že se to nedá nutit. Pak bude dítě ve škole ten chudák, který nemá nic, ten fackovací panák, u kterého skončí všechny zlé poznámky ostatních, pomluvy a tak... na jednu stranu bude mimo školu dítětem a ve škole bude trpět, to asi taky nebud super na psychiku. Teda to si myslím já. Těžko se hledá kompromis a je mi jasné, že ani to, co ty píšeš, není myšleno do extrému ;) Každý ho pak podle mě v tu chvíli, kdy se musí rozhodnout, co svému dítěti řekne, udělá jen tak správně, jak je v tu chvíli může ;) A o to vlastně ve finále jde především ;)
 27. / ReplyEma
  Ja mám za pár dní 14 a malujem sa asi od 10. Nie to nie je dobre, prvu kozmetiku som dostala ked som mala 10. Tak. Dostala som na Vianoce pletovu vodu, odličovač, korektor a riasenku. Používala som všetko asi mesiac. Potom uz len tu pletovu vodu. Aj to len niekedy. Potom som sa na kozmetiku začala sustrediť zasa v 12-13, ale väčšinou len na nejaké špeciálne udalosti. Vyzeralo to asi takto: korektor, špirála a lesk. V 13 som si kupila bb cream a puder. Dnes používam stále staru známu klasiku: bb, korektor, špirála, puder, niekedy lícenky a niekedy ruž. Teraz cez zimu dám radšej prednosť balzamu na pery. A to všetko len niekedy to ked sa mi výnimočne chce alebo mám niečo hrozné na tvári. Na líčenie som jednoducho moc lenivá a tak s tým trochu otáľam. Táto téma je dosť rozporuplná, ale tvoj článok sa mi veeeeeľmi páči.
 28. / ReplyKatunka:D
  v tomhle já neměla a ani nemám problémy :) Když jsem se ptala mámy řekla "Tak proč né?" a já na to ani moc nespěchám. Je mi jedno to vnucování kamarádek a přestože si věci od tebe vždycky zkusím většinou se ráno namalovat nestíhám a ještě pomalu spím... Ale stejně! Tohle přesně popisuje rozhovory mích kamarádek :). Vlastně od nich dostávám vždycky nějaké ty rťenky, laky, náušnice, stíny atd., ale větčinu si schovám :)
 29. / ReplyPetra K.
  Měla jsem velké štěstí:) V podstatě celou základku a střední jsem se nelíčila a o i když jsem byla na střední ve třídě s 14 holkama a 1 klukem. V hranicích normálnosti jsem vydržela snad jen pro to, že jsem s tím klukem seděla v lavici,jinak to bylo na palici :D Tuším, že ten čas, kdy jsem si řekla, že vypadám hrozně a že bych si měla koupit alespoň korektor byl kolem 19. Do té doby jsem si běžně vystačila s řasenkou a balzámem na rty. Když na to tak zpětně koukám,nějak mi to neublížilo, nikdo se mi nesmál a já jsem si připadala fajn. Určitě máš pravdu s tím, že každá doba má nějaké specifika a mám pocit, že dneska se to řeší víc, než když jsem ve škole byly my (tuším,že jsi jenom o půlrok starší než já :). Jinak je to moc povedený článek, určitě ho šiř dál, duše dnešních slečen jsou citlivé a potřebují ujistit, že jsou krásné i bez (špatně vybraného nebo darovaného) makeupu nebo modrých stínů. Já na to měla mámu a potom jsem objevila náhodou Vás (Tebe, Peťu a posléze i další:) a Vy už jste mi poradily, jak na to :)
 30. / ReplyPavaKunte
  Zajímavý článek, rozhodně je to otázka , nad kterou by se dalo zamýšlet hodiny a stejně by každý člověk vyšel s jinou odpovědí, nebo s žádnou :). Mně je 18 a asi jsem tenhle problém nijak neřešila, prostě to přišlo přirozeně samo, první řasenka, první tužka a asi to bylo i v přiměřeném věku, takže se to nesetkalo s žádným problémem u rodičů... Pravdou ale asi zůstává, že některá děvčata líčení nepotřebují a myslím, že když si tohle uvědomí, nebudou na svou mladou zdravou pleť muset zbytečně plácat tuny make-upu a výrazné oči zazdívat černými linkami. To je další věc, která mě ve spojení s tím napadá - na začátku to asi prostě nikdo nedělá správně a čím víc kosmetiky se použije, tím víc jsou vidět ty chyby z nezkušenosti, takže já osobně bych doporučovala a shodnu se na tom s tebou, ať si holky popovídají s mamkou nebo starší segrou nebo kamarádkou, to podle mě pomůže nejvíc, navíc je to tkové sbližovací téma! :-)
 31. / ReplyVerrrča
  Fakt dobře napsanej článek :) Já se začala malovat ve 14. A to řasenka a lesk. a lesk pruhlednej :-) Nevím proč ale s mamkou jsme se o tomhle nedohadovali me ty dve veci stacili :-).....Ale pak zacla puberta ..pupinky,vyrazky,vrásky.. hnusny nevytrhany oboci:D a ty dve veci by mi rozhodne nepostacili :D
 32. / ReplyTýna
  Ahoj Lou, já jsem toho názoru, že líčení ti může přidat hodně sebevědomí. Je mi 16, a pamatuju si, že některé holky se malovaly-většinou jenom řasenkou, už na nižším stupni základky. Byly na to strašně hrdé, jak jim to sekne apod. a časem přidávali-lesk, rtěnky atd. Mě to máma povolila někdy v 13 a jenom proto, abych nevyčnívala v tom stádu černých očí. Je ale fakt, že make-up jako takový jsem používala už od 11 let. Mam problémy s akné a prostě jsem se styděla v hejnu dětských prdýlek. Je jasné, že akné nezmizelo, protože je, jak to říct, plastické, ale zakryla jsem ty flíčky a tak, a v tom mě mamka podporovala, protože věděla, že děti jsou zlé a rády se smějí. A akné přes celý obličej určitě je důvod, proč se podle nich mohou někomu smát. No a od těch 13-14 jsem přibrala řasenku. Teď je mi 16, používam celý arsenál kosmetiky, akné mám pořád, bohužel cystické, takže korektor a make-up jsou pro mě nutností. A přidala jsem rtěnky, lesky, rozjasňovače apod. v rozumné míře. Ale i tak se najdou lidé, většinou starší, kteří si do mě rádi rýpnou, že mám sytě růžovou rtěnku, ale ty holky, co maj šesticentimetrovou linku kolem oka a oranžovou čáru kolem obličeje neřeší. Vyčerpávající psaní (čtení) :D jenom chci ještě dodat, že díky kosmetice se cítím mnohem líp a i kožní doktorka mi doporučila make-up používat,chrání ji před vnějšími vlivy a často má SPF takže taky neni pravda že jenom škodí. PS. fandím ti, moc ráda čtu články a koukám na videa, držím palce do dalších let :)
  • / ReplyGetTheLouk
   No SPF lze dodat normálně opalovacím krémem, a makeup nemívá většinou PA faktory, které jsou snad ještě důležitější než SPF, což krémy občas mívají. Takže tam bych to zas tolik jako výhodu neviděla. A před vnějšími vlivy se dá určitě chránit i něčím bez pigmentace, takže to by taky byla lepší volba, ale to už je spíš jen takové to slovíčkaření, řekla bych. Chápu, jak to myslíš, a určitě souhlasím s tím sebevědomím - to je klíč a pokud k otmu makeup pomůže, tak proč ne..? :) A jinak hezká poznámka s tím, jak občas někteří rýpou, ale rýpnou třebqa do někoho, kdo je hezky namalovaný a je mu holt třeba jen trošku míň, ale rýpat do těch tragických pokusů o makeup si nikdo netroufne :(
 33. / ReplyTerez
  Já se líčím zhruba od jedenácti a půl, ale jelikož mám skvělou mamku, která mě ve všem podporuje, tak s tím neměla problém, ale tehdy to byla jen řasenka a tužka. Stíny, linky, rtěnky, tvářenky atd. přišly až v létě 2012 a ani to mamce nevadilo i když z toho sice moc nadšená nebyla. Jenže časem si zvykla a teď už od ní slýchávám i slova typu ,,Ty jseš hezky namalovaná'' nebo ,,Jak to děláš, že jseš tak hezky namalovaná? To bych chtěla taky umět''. Jsem za svojí mámu vážně vděčná. Jinak tenhle článek byl smyslu plný a nebyly to takový ty zbytečný plky o ničem jako většina podobných článků bývá. Určitě s nimi pokračuj, jsi skvělá ;)
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju moc :) A určitě pozdravuj mamku ;)
 34. / Replyzizouska
  Ahoj, skvělý článek moc chválím !!! ale jen jdu přihodit názor k tomuto tématu ;) Já jsem se začala jako opravdu se líčit až pred 3/4 rokem, bude mi 15 a to jen z jednoho důvodu, jelikož mám něco jako akné, ale už od narození .... nekterý doktor tvdil že je to atopický ekzém jiný alergie nebo před časná puberta ale nic se zatim neprokázalo . Já používám jen BB nebo antibakteriální makeup takže se mi zdá že to není takový "hřích" kdybych měla třeba jen 1 nebo 2 beďáky tak maximálně použiju korektor pudr a řasenku.... takže podle mě záleží na pleti, péči o ni a přístupu rodiny ;)
 35. / Replyffffr
  Ahoj Lou, myslíš, že na mladou pleť je lepší BB cream, nebo make-up? Mně přijde BBčko jako docela fajn varianta, ale chtěla bych znát tvůj názor. :-) Děkuji.
  • / ReplyGetTheLouk
   Já bych se vyprdla na názvy a škatulky a koupila to, co prostě bude enjlépe vyhovovat ;) pokud chceš lehký produkt, může to být jak BB, tak i makeup. Je potřeba otestovat (klidně aspoň i jen na ruce) a pak se rozhodnout. :)
   • / ffffr
    Děkuju moc.:)
 36. / ReplyM.
  Ahoj, souhlasím s tvým článkem. Mé sestřence je jedenáct a má více make-upu než já. Přijde mi to jako extrém. Má už make-up, pudr, korektor, i přesto, že 1) to nemůže nosit kvůli rodičům a 2) má ještě tu krásnou mladou pleť. Pak má dalších osm rtěnek - to je taky šílenost, protože všechny jsou velmi tmavé a většina z nich je tmavě červená. A opět - vůbec je nenosí, takže zbytečná ztráta peněz, navíc nakupuje v té 'dražší drogérkové' části. Vlastní několik dražších řasenek, tužek a linek na oči a ty taky nenosí. Přijde mi, že na to všechno je moc mladá. Je taková roztomilá baculatá a make-up u ní vypadá jako pěst na oko, protože její obličej je na to moc nevinný. Nemůžu jí do toho kecat - nejsem její matka (i když ta o těch horách šminek ani neví) - ale to, co mě zaráží, je, že její dvě starší sestry, které by měly vědět, že tohle není nejlepší, jí neřeknou ani prd a snad ji v tom ještě podporují. Neříkám, že já se ve svých třinácti letech nemaluji - ano, když nejsou zrovna prázdniny a potřebuju jít mezi lidi, zakryju si kruhy pod očima a to je tak vsechno - ale na to, že jí je jedenáct a má víc kosmetiky než moje a její máma dohromady... Dnešní generace asi dospívá příliš rychle a já jí nestačím.
  • / ReplyGetTheLouk
   Je to zvláštní... Jako proč to mít, když to nepoužívám... Zas chápu, že to i tak může mít radost. Mně nepřísluší nikoho soudit, ale je fakt, že z mého pohledu je to zbytečné a je fakt, že často se dá spoléhat na sourozence jako na ty "usměrňovače". Jsme sice jedináček, ale i tak si myslím, že to můžou být skvělí rádci, více třeba i "vědí co frčí" a tak... A třeba můžou pomoct i s tímhle - že je na něco brzo. Ale možná je právě dneska ten problém, že na to není brzo, což je asi to nejsmutnější...
 37. / ReplyJosefina
  Ahoj Lou a vlastně všichni :D No já se začala líčit v 6. třídě a to jen řasenku,ale celkem mě fascinuje, jak všichni říkají, že řasenka na nich není(nebo nebyla) vidět.. No u mě to je a bylo naopak, mám celkem husté řasy zahnuté nahoru a tak je to hodně vidět,ale jsem celkem ráda,protože mi je každý chválí a jelikož jsem tak trochu už věděla jak se líčit,protože jsem strašně moc ráda si zkoušela různé věci(jako teď) tak jsem věděla jak na to a celkem mi to šlo a pořád mě baví něco zkoušet a malovat se různě. Teď bych chtěla být cosplayerka a sháním různou kosmetiku atd...PS:těším se vždy na tvé nové video a chci říct, nepřestávej,jsi skvělá a pokračuj ve své tvorbě ;)Mějte se hezky, J. :)
  • / ReplyGetTheLouk
   No jestli řasenka nebyla vidět, tak je něco špatně :D:D:D A řasy jsou podle mě jedna z nejhezčích věcí na obličeji - rámuje oči - těmi člověk mluví vždy! Takže velké husté řasy jsou můj sen! :) Závidím docela :D:D:D Ddíky a držím palce s cosplayerstvím ;)
 38. / ReplySimča
  Konečně rozumný článek na toto téma... Je mi 15 a moc se nelíčím, jen korektor, řasenku, někdy tužky a BBcreme s pudrem (kvůli tomu, že se hodně červenám), barvený balzámek... Stíny si nechávám na oslavy, párty (kde přihodím hydratační rtěnku, a i když je to hydratačka, tak mi vysuší rty, mám je hodně citlivé)... Mno, to, že se tak málo líčím bude tím, že když si vezmu make-up nevypadám nejlíp a taky mě nebaví se dlouho líčit, takže stíny jsou většinou jen bronzové colortatoo, linky si neudělám, prorože mám brýle a měkká víčka... Mno, pak potkám (i u nás na vsi) dvanáctku zmalovanou jak marfušu a ani neřekne Bú na pozdrav... Líčení a zalrývání nedostatků ano, ale machření typu: su lepší, protože mám na sobě tunu [mejkapíčka] by měli zakázat v každém věku...
  • / ReplyGetTheLouk
   To není ani moc o věku, ale o přístupu. Bohužel :(
 39. / ReplyBeat
  Já si dávám řasenku taky od dvanácti, ale hlavní důvod bylo to, že mám blonďaté řasy. Teď, když jsem starší si buď udělám výraznější oči nebo oči jen trochu a výrazné rty, jsem blázen do rtěnek :D Sbírám je. Po každém Tvém tutorialu si to zkusím, ale nikam s tím nejdu. Táhne mi na šestnáct a necítím se na to vyjít namalovaná na ulici :) Ale doufám, že jakmile budu straší tak se do toho pustím, protože mě to strašně baví a čím víc ulítlé, tím lepší :D Díky za to, že dáváš tak úžasnou inspiraci :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Jednou to přidje a až to přijde, tak to přijde ;) Nač se tlačit do něčeho ;) Tohle je podle mě velmi rozumný přístup :)
 40. / ReplyLolla
  Já musím říct že když vidím některé holky ze školy nebo i jen tak na ulici asi ve stejném věku (12)jako já tak se nestačím divit. Například. Seděla jsem v autobuse a přisedla si holka tak stará jako já. Holka měla takové ty šílené modré stíny asi až pod obočí ono samo bylo černé jak uhel. Podle mě nic moc krásného. Jo, někomu se takové kreace líbí ale až tak? Já sama se ve 12 líčím asi takto: řasenka, korektor (trpím na kruhy pod očima)a jelení lůj. Pokud je něco významnějšího např.: divadlo nebo kino se školou tak si dám tvářenku a lesk. Ale to jen trošičku. Myslím si že to bohatě stačí. Jinak jsem s tvým názorem.
 41. / ReplyWhite Rose
  Já se líčit se vším všudy začala (asi paradoxně) díky mamce. :D Začalo mi ve 12 akné a snažila se mi pomoci tím, že mi koupila make-up, bohužel odstín vybírala asi poslepu, takže mi to spíš uškodilo, než aby mi to zakrylo nedostatky. V podstatě od 12 až skoro do 20 let jsem používala make-up. :D Bylo pár světlých období, kdy se mi plet' zlepšila a používala jsem jen korektor, ale jinak většinu puberty jsem pravidelně používala make-up. Oči jsem si nikdy nelíčila moc výrazně, třeba ve 12-15 jen trochou černé tužky, světlého stínu a řasenky, takže nic nevkusného (a rty lehce zabarvené do červena). Kdybych měla vrátit čas zpátky, nezačínala bych s make-upem tak brzo. Určitě to plet' nezničí, ale zátěž to pro plet' je.
 42. / ReplyBára
  Je mi 12 a používám řasenku(a to fakt málo),a baby lips(mam docela dost suché rty).Nelíbí se mi když holka v mem věku černé oči ve stylu panda hlavně v den kdy mame tělocvik.Zase chápu holky ktere mají akné nebo beďary,tak prostě použijí make-up nebo BBcream.No...není třeba nic dalšího psát protože Lou to napsala úplňe nejlíp.
 43. / ReplyNykoleta
  Je mi 13 a uplně nejvíc líčení jsem na sobě měla když mi kamarádka ze srandy namalovala duhové obočí ala Brežněv :D Je to hezky napsané c: - a jak už je zmíněno o něco výš nelíčim se.
 44. / Replylook super
  Já asi začnu ve 12. Make up ale trošku mam pupínky . Korektor mam kruhy pod očima i když spím 10 hodin. A béžový stiny na oci . Řasenku nepotřebuji řasi mam Dlouhé .
 45. / Replylook super
  Jinak cool a super napsaný;-) divám se na Tvá videa a do budoucna to bude inspirace. I mamce pomohli objevi a přešlapy.
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju moc! A pozdravuj mamku ;)
 46. / Replyveru11
  Ahoj! Je mi skoro 13 a s líčením jsem začala tak v jedenácti když jsem si vzala řasenku na imatrikulační ples. Potom jsem si jí párkrát vzala do školy ale nic vážnýho. Pravidelně se líčím tak od začátku 7. Třídy přičemž jsem používala jen řasenku. Teď používám řasenku pudr babylips někdy korektor a výjimečně BBcream. Vždy když příjdu do školy tak mi kamarádky řeknou jéé ty máš nařasený oči!!! Já si ale myslím že to nepřeháním a často mi někdo říká že mi to sluší tak nevím. Bojím se že i když se pravidelně odličuji používám vyživující krémy a masky na obličej ž e si ničím pleť. Pokud jde o líčení 13tek tak s tím problém nemám když se to nepřehání. Když ale vidím některé mé spolužačky s linkami přes celé víčko maskou z make-upu a monokly tak je mi špatně
 47. / ReplyVendula
  Ahoj mám problém. Je mi 14 ( v březnu 15) a vidím už paťačky kompletně nalíčené..A mě táta nedovolí ani kousek řasenky, nic. Prý jsem na to malá. "Ale tati všichni se líčí " dostanu odpověď: tak ty nebudeš. Je mi jedno co dělají ostatní, ty ne.. Prosím pomoc..
  • / ReplyGetTheLouk
   Bohužel to ti nemůžu pomoct já :( Ono to taťku jednou přestane bavit ti to zakazovat :) Zkus mu ukázat, co chceš, zkus se doma nalíčit a ukázat mu to, že to není nic přehnaného, že chceš třeva jen řasenku :)
 48. / ReplyAggie
  Ahojky,Lou.... S mamcou celkem pravidelně koukáme na Objevy a přešlapy a musim říct,zes nám moc pomohla ve výběru kosmetiky,tedy hlavně mamce,protoze mne je teprv dvanáct a používám jen balzám na rty,delaji se mi takové ty šupinky(snad víš,co myslím)na rtech.A teď zrovna mám hrozně období Dělají se mi takove ty beďárky a pupínky na určitých místech v obličeji a proto používám pudr,ktery mám doporučený od mamky a bohate mi to stačí...je mi totiž fakt líto tech max.desetiletych holek coo sebevědomě přidávají videa na YouTube o svém každodenním make-upu....ale je mi i líto sestnactiletych holek,kterym taťka nedovoli ani lesk....memu tátovi je to celkem fuk,nechava to na mamince a já mám naštěstí skvělou mamku,ktera si se mnou o kosmetice ráda promluví a balzám a případný pudr tedy není problém....jinak jsi skvělá,Lou....s mamkou zboznujeme tvé tutoriály... Měj se, Aggie
  • / ReplyGetTheLouk
   Jééé, to mco děkuju! Určitě mamku pozdravuj! ;)
 49. / ReplyVendula
  Ahoj Je mi 12 let a do školy se nemaluju ,ano doma mám řasenku, ale maluji si řasy jenom např. Na focení atd.....taky si na rty dávám balzám protože je mám nonstop popraskané. Sem tam si dám korektor abych zakrila nějaký te pupínek (beďary mám už od 10ti let ale "zakrývat" jsem si je začala až teď kdy to je docela dost viditelné) u nás ve třídě (jdu do 7 ) se nikdo nijak extra nemaluje (max. Řasenka a ten už zmíněný korektor ) Jinak článek☺

Leave a reply

Your email address will not be published.