Líčení a fantazie nezná mezí!

GetTheLouk - kosmetický nadšenec a beauty kanál, který 2x týdně přináší nové recenze kosmetiky a líčící tutorialy.

Youtube Instagram

Objektivní recenze? Aneb počty s kometikou a blogem!

Ano, znáte to, zase mě něco popostrčilo napsat tenhle článek, který jsem absolutně nepovažovala za nutné psát. A vlastně jsem i doufala, že ho nikdy nebudu muset psát. Že to snad všichni vědí a chápou. Ejhle. Chyba lávky.

Tématem bude recenzování na blozích a nemusí se to týkat nutně jen kosmetiky. Někteří lidé trošku nechápou tenhle pojem, a co za tím stojí a možná i jak to chápat. Tak jdeme tedy na to, jak to chápu já.

Objektivita

Úplná objektivita neexistuje. „Jak jako?“, říkáte si, „A co v telce? Tam mluvěj pravdu, ne?“. To, zda v televizi mluví pravdu nebo ne, je trošku jiné téma, které teď necháme stranou. Ale ať už v televizi nebo na blogu nějaký ten výstup (článek, recenzi, reportáž, …) připravil nějaký člověk nebo i tým lidí. A ti lidé mají jiný pohled na svět. Ať už kvůli rodinnému zázemí, původu, výchově, sociálnímu postavení rodiny i jedince samotného, zvykům a kultuře země, ve které vyrůstal, anebo kvůli mixu tohohle všeho. To je jasné, ne? Každý téma pojme jinak a bude ho jinak chápat a tedy i jinak prezentovat. No, shodneme se na tom, že bezdětná svobodná náctiletá slečna bude o výchově dětí mluvit jinak než žena ve středních letech s dvěma dětma na krku a ta zase jinak než dáma v důchodu občasně hlídající svá milovaná vnoučata. Ani jedna nebude lhát. Všechny budou téma výchovy pojímat na základě svých zkušeností, zážitků, letité praxe, ale i klidně načtené teorie, proč ne? Kdyby měly všechny tři udělat přednášku o tom, jak to s výchovou dětí je, přednášky by se lišily. Logicky. Budou všechny subjektivní. Nikdo se neumíme odpoutat od toho, co nás tvoří člověkem. Od výchovy, kultury, zkušeností. Nejsme stroje. Tedy úplná objektivita neexistuje.

Subjektivita

Je tedy jasné, že každá z nich, ač třeba i nechce, bude téma vykládat ze svého úhlu pohledu. Ale která má největší právo o tomto tématu hovořit? Který úhel je nejlepší? Starší dáma, kvůli jejímu věku? Ale třeba vychovala jen jedno dítě zatímco žena ve středním věku má děti dvě. Ale třeba je za ní vychovává manžel. Vy myslíte tu mladou teenagerku? Ale notak, nebuďte směšní. Mladej zobák, ani neví, co to znamená mít děti a zodpovědnost. Ale třeba ona vychovává dvě mladší ségry. Knihu podle obalu můžete jen těžko soudit. Musíte ji přečíst, abyste viděli, zda vám sedne, anebo musíte sáhnout po jiné. Ale když se vám libí? Když je to váš případ? Když jste žena se dvěma dětma? Tak pak budete nejvíce věřit právě té. Máte stejný základ, který vás spojuje. Vidí to z podobného úhlu pohledu.

Recenzování

Stejné je to u blogování/recenzování. Nikdy recenze nebude objektivní. Jak někdo může říct, zda produkt bude všem lidem na světě sedět nebo ne. Na tom to postavené není. Recenze má být informace, zda to danému subjektu (mě) sedí/nesedí a případně proč. Posluchač/čtenář sám pak rozhodne, zda to bude pro něj dobré na základě toho, zda máme třeba stejný počet dětí stejnou pleť, stejné požadavky, stejný styl a tak dále… Nerozškatulkovává lidi a neříká jim, co by to mělo dělat. To dělá popis výrobce. Říká, jak produkt funguje v praxi pro něj. Lidé toho člověka třeba už znají a vědí, jak potom produkt vztáhnout na sebe a své požadavky. Jednoduché a praktické.

Individualita

Co sedí mě, nemusí tobě. A to i když máme obě dvě dvě děti stejně mastnou pleť například. V tom je kouzlo kosmetiky. Každému sedí něco jiného. Někomu funguje to a druhému ono. Proto se na světě uživí tolik blogerek a recenzátorek. Sto lidí, sto chutí. Ale to, že tobě produkt funguje tak a dělá A, B a C. A přitom mně to nedělá ani A, ani B a C tak lehce, neznamená, že ty lžeš. Účinky A a B sis vymyslela (I když může se to stát, samozřejmě). Jen produkty na každém fungují jinak.

Na co to teda je?

Na co mi teda recenze bude, když na každém se projevují produkty jinak? Tak za prvé, ne všechny. Řasenky a makeupy vidím jako ty nejindividuálnější kategorie. Ale zářivá rtěnka bude s největší pravděpodobností zářivá na všech. Za druhé by to měla být zábava ne? Má nás bavit číst a diskutovat o kosmetice. Tedy pokud vás kosmetika alespoň trošku zajímá, že? :D A za třetí, časem se naučíte u svého oblíbeného blogera věci vztahovat na vás. „Jasně, ona má odstín 00, tak já budu 30. Na ní to vydrží 5 hodin bez primeru? Tak to na mě to dá 8. Pohodička!“. Takže ono to vážně může k něčemu být.

To, že  v recenzi někdo říká svůj názor, neznamená, že nutí ostatní ho sdílet. S tím to nezaměňujte. Naopak z mého pohledu je zajímavé číst vaše názory a reakce na produkt. Třeba se dozvím něco nového. Třeba produkt na vaše doporučení použiju jinak a voila – mám doma zázrak! :)

Zkrátka a dobře, najděte si někoho, kdo vám sedí tím, jaký je, jaký má ale i třeba typ pleti nebo klidně tvar očí a pak z něj můžete čerpat jako z bezedné studnice informací a doporučení. O ničem jiném to není. Recenze nemají být objektivní, ale naopak subjektivní, aby k něčemu byly!

(Samozřejmě lze chápat pohled objetivity i z jiného úhlu pohledu, a to zda recenze mluví pravdu. Zda by názor recenzátora nebyl jiný, kdyby za to dal své peníze, zda není nedejbože podplacený a tak. Ale to je jiné téma, na které se třeba také někdy dostane. Tak prosím nezaměňujte pro tento článek tyto dvě probelmatiky. :))

Comments ( 16 )

 1. / ReplyTomáš Němec
  ...aneb počty s kosmetikou/blogem/kosmetikou a blogem jsou jedním slovem boží! Opět jsem se pobavil ( 2 děti :D ) a musím s tebou ve všech bodech naprosro souhlasit. Recenzování nebo i názor jako takový ( ať už na auto, oblékání , kosmetiku,..) by rozhodně individuální být do jisté míry měl. ( to jsem napsal trochu jako mistr Joda :) ) ale taky by se zamozřejmě nemělo zapomínat na tu objektivní část. Měl by to být takový mix objektivity a subjektivity = subobjektivita/ subjektivní objektivita/... Jinak teda na tvých článcím miluji, jak jsou dlouhé!!! ( nechceš napsat knihu?? Stači sšoupnout pár tvých článků a máš z toho kosmetického Harryho Pottera :P) a to, že jsou tak trochu rozhořčené!! Strašně super se to čte :) Prostě jsi zvládla zase nemožné... Upřímě nechápu jak to zvládáš, dělat tohle všechno a být ještě na dovolené! Máš můj obdiv!! ( žádná změna! :) )
  • / ReplyGetTheLouk
   Joda nejoda - pravdu máš! :D Knihu určitě ne :D Dlouhé jsou proto, že se snažím opravdu všechno popsat a vysvětlit tak, aby pak nedocházelo k nějakým nedorozuměním. :) No tenhle článěk je napsaný už asi něco přes 3 měsíce. Všechny podobné články se rodí dlouho, abych je mohla číst dokola a dokola s časovým odstupem - aby dávaly smysl.. :) Tak jsem ráda, že se to snad nějak daří :) Jinak zase moc děkuju za komentář ;)
 2. / ReplyGabča
  Mám hrozně moc ráda Tvoje články,je vidět,že to máš v hlavě srovnané.Já mám prostě pár oblíbených blogů na které chodím a už vím,co tam můžu čekat,ale to neznamená,že když ve videu řekneš,že tohle je tvůj svatej grál,tak hned poletím a koupím si to...(podle toho kolik blogů sleduju,už bych nejspíš vyhlásila bankrot)jen si tím rozšiřuji obzory a sleduji,co se kde šustne.Sama bych asi při tak obrovské nabídce kosmetiky všechno neobčíhla(a i tak je to nemožné)A někdy opravdu dám na recenzi a produkt si zakoupím,ale jestli potom nefunguje úplně,tak jak by měl,nebudu za to nikomu nadávat ani ho podezírat ze lži.Bylo to přeci nakonec moje rozhodnutí,co mě vedlo k tomu koupit danou věc.Mimochodem díky Tvojí recenzi jsem si třeba koupila od Lambre baked blush 2 a jsem moc spokojená.Jde jen o to nemít přehnaná očekávání,to že někdo produkt pochválí a je nadšený,ještě neznamená,že se ze mě po jeho použití stane třeba Sophia Loren.Stejně si nakonec každý musí udělat názor sám,jde jen o to slepě nenakupovat vše,co se nabízí a pak z toho neobviňovat ostatní.Děkuji za příjemné čtení,Tvoje články a videa jsou pro mě přínosem.
  • / ReplyGetTheLouk
   :D No to s těmi svatými grály - to bysme přišli na mizinu všichni :D Přesně jak píšeš - rozšiřuji si tím obzory, dostávám produkty do podvědomí a třeba se někdy bude hodit, že třeba vím, jak se na někom chová. Je pravda, že to, že si to koupíš, je na tobě, ne na "recenzátorovi". Na tobě je to, zda do toho ty peníze vrazíš. A člověk by měl být dost chytrý natolik, že by měl pochopit, že nejsme všichni stejní. :) Jsem ráda, že tvářenka nakonec slouží dobře, já ji dala kamarádce a ta je také spokojená. :) Jak jsem říkala ve videu, já mám místo ní ten MAC, to se pak těžko nechává doma druhá podobná, když je jen o krapínek horší. Ale i proto se snažím do videí přídávat ty pohádky, aby lidé pochopili, proč mám tenhle postoj k tou produktu. Snad to funguje :) Sophií Loren si mě pobavila - velmi trefné :D Moc moc děkuju za kompliment a za komentář, vážně díky moc! :)
 3. / ReplyCzech Blondýn
  Perfektně vysvětlené, naprosto souhlasím! Skvělý článek.
 4. / ReplyAdush-ka
  Ahoj, líbí se mi tvůj výběr témat. Že vždy dokážeš vybrat to co by asi mělo být samozřejmé, ale ne spousta lidí nad tím ani nepřemýšlí. Tak snad jim tohle aspoň trochu pomůže. Líbí se mi tvé články, jen tak dál :-)
  • / ReplyGetTheLouk
   Doufám, že snad ano... Občas mě právě zarazí nad čím lidé takhle divně přemýšlí... :D Nebo spíš nepřemýšlí :D
 5. / ReplyEll Jones
  Super článek, perfektně jsi to vystihla. Myslím si to taky. Sice bych to vysvětlila jinak, ale v podstatě je to to samé.
 6. / ReplyŠárka
  Skvělý článek, musím se smát nad těma co to stále nechápou :D
 7. / ReplyNikol
  Ahoj:).. Super clanek:))! Ja si taky myslim, ze uplna objektivita neexistuje, protoze kazdy, kdo rika, ze se na neco diva "objektivne", to stejne posuzuje podle sebe, takze to vlastne az tak objektivni neni.. Jinak.. Mas uzasnej blog a jeste lepsi videa! Prijdes mi hrozne moc sympaticka! Dneska jsem tvuj blog objevila nahodou poprve, ale uz jsem na nem nekolik hodin a porad me to bavi!:) Jen tak dal..:)!
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju strašně moc! Ani nevíš, jak jsem ráda, že tě můj blog baví, vážně moc děkuju!
 8. / ReplyBlondýna
  ach ano! Presne! Vzdycky me pobavi, kdyz se mi nekdo vzteka pod clankem, ze moje recenze je najeka divna, kdyz jemu to sedi skvle .-))) Diky Lou!!!!!
 9. / ReplyZuzana Stanko
  Opäť článok na výbornú! Toto by malo visieť na každom blogu, aby si to čitatelia uvedomili. Často sa mi stane, že mi nesadnú veci, ktoré 90% blogerok ospevuje a naopak. A dokonca často musím veciam dať viacero šancí aby som zistila, že vlastne sú dobré, len ja som niekde pri používaní pochybila. Preto mi vždy dlho trvá kým napíšem recenziu na nejaký produkt, musím ho najskôr poriadne dlho testovať a až potom sa viem vyjadriť. Osobne neznášam blogerky, ktoré sa 3-krát nakrémujú a už recenzujú.. Jasné, keď je to len obyčajný krém, oki pohoda.. Ale keď to má mať nejaký špeciálny účinok, tak čo chcú po 3 použitiach vidieť?? To ma irituje a také blogy ani nečítam.. Samozrejme takto narýchlo sa dá recenzovať dekoratívka, ale nie pleťové záležitosti a tak... Ach, asi som odbočila. V každom prípade s tebou súhlasím, kozmetika je veľmi individuálna vec a tak či človek chce alebo nie, nikdy nebude 100% objektivný.. :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Krém jde recenzovat spíš až tak ke konci, do té doby je to "zatím mi sednul". Nebo nanesou linky a řeknou ok, je to super. A co třeba vyzkoušet, jak to vydrží a tka podobně? Jo, měla jsem to na sobě večer dvě hoďky a je to ok, není pro mě dostačující :D Jsem moc ráda, že to má někdo podobně jako já :)
 10. / ReplyAlexA
  Ahoj Lou, dnes jsem se začetla do Tvých článků. Musím říct, že jsem opravdu velmi mile překvapena jejich stylem a obsahem. Napadá mě jen: jednoduché, výstižné a kvalitní vyjádření skutečných stavů k daným tématům. Díky za tento přístup. Přeji hodně spokojených čtenářů a youtuberek na videa. Alexandra
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju strašně moc! :)

Leave a reply

Your email address will not be published.