Líčení a fantazie nezná mezí!

GetTheLouk - kosmetický nadšenec a beauty kanál, který 2x týdně přináší nové recenze kosmetiky a líčící tutorialy.

Youtube Instagram

Youtube a vše kolem něj

ytavsekolemnej

Spoustu z vás zajímá to, jak Youtube funguje, ať už proto, že třeba chcete sami točit videa, nebo jen tak, z čiré zvědavosti. V tomhle článku nastíním, na co by měl myslet člověk, který Youtube používá právě k nahrávání videí. Pro běžného diváka to bude spíš asi zajímavost.

CO NAHRÁNÍ VIDEA ZNAMENÁ?

Tak za prvé, že ho logicky lidé uvidí. Ale uvědomte si, že to video tam bude viset ještě nějakou řádku let. Ano, můžete ho smazat, ale nevymažete ho z paměti lidí, kteří ho za tu dobu, kdy bylo online, viděli. Berte to tedy zodpovědně.

Dál se připravte na negativní komentáře. Ty prostě budou vždy. Tečka. Lehce se proti nim obrnit lze , ale věřte, že to bude nepříjemné. Alespoň ze začátku.

Navíc se rovnou smiřte s tím, že první video nebude dokonalé, na druhou stranu, věřte mi, že se zlepšíte ;)

KANÁL

Ano, logicky musíte mít i kanál. Zkuste se zamyslet nad jménem, no v podstatě stejně jako jsem vám to radila s blogem. Zkuste se zamyslet i nad úvodním videem kanálu. Ať je to opravdu něco, co rychle vystihne vaši tvrobu, vaši osobnost, zkrátka jedinečnost vašeho kanálu, a tak ukáže divákovi, proč se přihlásit k vašemu odběru.

PŘÍPARAVA NAHRÁVÁNÍ

Tedy, předpokládáme, že video je natočené, sestříhané, a vyrenderované. Zkrátka ready na upload.

NAHRÁVÁNÍ

Poměrně jednoduchá, leč zdlouhavá práce. Po vybrání souboru, který chcete nahrát, vás čeká trošku nudného vyplňování, které je možná z půlky tak důležité jako obsah a kvalita videa samotného.

JMÉNO VIDEA

Mělo by vystihovat video, mělo by být krátké, úderné, možná i lehce vtipné a mělo by maličko lákat lidi, aby na něj klikli. Ale určitě by nemělo být zavádějící. Nikdy v názvu nelžete. Stejně ti lidé video vypnou po deseti vteřinách, protože jim dojde, čeho byly obětí. A to vám nezvýší ani statistiky ani příjmy.

POPIS

Zde by měly být všechny informace pro diváky, aby se nemuseli zbytečně ptát. U mě je to výpis produktů, které ukazuji, které mám na sobě. Ale je to i malý popis videa, kde můžete některé scény třeba trošku osvětlit. Inu ideální místo pro omáčku okolo. Pamatujte, že video by díky popisku mělo být tedy plně funkční – u mě je to poradit ohledně kosmetiky – proto ten šílený výčet někdy ;)

Pokud o něčem mluvíte a už na tuto tématiku máte video, tak na něj odkažte v stávajícím videu a odkaz dejte dolů do popisu. Snažíte se diváka nejen zaujmout, ale také si ho udržet.

TAGY

Tagy používáme proto, aby video bylo dohledatelné, aby si ho vůbec někdo pustil. Jsou to tedy klíčová slova, která video vystihují. Při líčení tam například dávám barvy, se kterými se líčím. Dále jsou dobré klíčové výrazy jako „česky“, „v čj“ a tak podobně.

Znovu tu platí pravidlo o lhaní, nevyplácí se to. A navíc si nemyslete, že tam nasekáte kdejakou hloupost. YT má omezený počet tagů na video, takže na to jděte trošku s rozmyslem.

PUBLIKOVÁNÍ

V současné době se musí nahrání videa potvrdit, mně osobně dělala tahle změna velké problémy. Ale pokud k YT přijdete dnes, bude vám to připadat normální. Ale připomínám, že bez kliknutí na tlačítko „publikovat“ během nahrávání, se video neuploaduje!

PLAYLISTY

Videa lze shlukovat do takzvaných playlistů aneb seznamů videí. Ten, když si někdo pustí, automaticky se mu budou pak přehrávat další videa z daného seznamu. V momentě, kdy video nahrajete, zkuste si vzpomenout, že ho chcete přidat i do svého seznamu. Funguje to v podstatě jako rubriky na blogu. Mám tedy seznam Tutorialů, Objevů a Přešlapů atd, atd. Pro někoho, kdo je na kanálu nový to může být pohodlný způsob, jak projet vaše videa. Navíc mám tyto playlisty zobrazené na úvodní stránce svého kanálu aby, když si můj kanál někdo zobrazí, hned ví, čemu se věnují a co ode mně může čekat.

PRATNERSKÝ PROGRAM

Pokud chcete vydělávat na vašich videích, musíte se stát součástí Partnerského Programu Youtube. O ten zažádáte na stránkách YT, vyplníte pár údajů a čekáte, zda se jim zalíbíte a oni vás schválí. Krom výdělku na reklamách, to má i další bonusy. Například můžete videa plánovat jako články v redakčních programech, což je ideální při odjezdu na dovolenou. Můžete svým videím dávat vlastní thumbnaily (náhledové fotky / miniatury videa) a tak dále a tak dále.

Pro většinu lidí budou hlavní ale peníze. Nicméně pamatujte, že s tímto programem jdou ruku v ruce i povinnosti. Vše si přečtete ve smlouvě, ale neexistuje dávat do videí hudbu, na kterou nemáte práva atp.

Zpět ale k výdělku. Než začnou chodit peníze, trvá to opravdu dlouho, věřte mi. K YT potřebujete i Google Adsense účet, přes který vám je vyplácena odměna. Adsense vám nepošle každý měsíc 200,- Kč, ale má nějakou minimální částku, kterou může poslat. Kolik je to aktuálně bohužel nevím, takže se může stát, že vám budou peníze chodit jednou za 3 měsíce. Navíc nemyslete si, že vám budou na účet chodit z ničeho nic deseti tisíce, to se proberte. 

Plus pamatujte, že i toto je příjem, který podléhá zdanění. Peníze chodí do ČR z Irska, takže se musíte přihlásit jako osoba identifikovaná k podání souhrnného hlášení, tuším. Ale o tom vás poučí buď táta, strýček google nebo účetní.

KOMENTÁŘE

Snažte se na ně odpovídat, lidé si dali práci, že je napsali, tak je slušností oplatit to stejně, nemyslíte? Snažte se to dělat, co nejdříve. Vím, že toho nejsem zářný příklad, ale bohužel toho mám tolik, že to moc jinak nejde :(

Spousta Youtuberů dělá, že na konci videa připomene divákům, že můžou odebírat jeho kanál a lajknout video. Ano, funguje to, lidé to pak spíše udělají, ale mně osobně to nějak nejde uplně vždycky přes pusu, záleží zkrátka na vás.

Na závěr bych jen připomenula, ať si uvědomíte, že budujete určitou komunitu. Lidi, kteří na vás koukají, spojuje jedna věc – vy! Tak to berte zodpovědně a s láskou ;)


Balerinky na Zoot.cz

Comments ( 20 )

 1. / Replytimewithbeauty
  Super článek! :)
 2. / ReplyMikinka
  Ahoooj, moc se mi líbí nahlížet "za oponu" krásnej článek, díky! Jinak jsem totálně zamilovaná do diamong dog, takže druhé díky =o) totálně jsem jim propadla, jsou tak božské... A za sebe můžu doporučit Ether =o)
  • / ReplyGetTheLouk
   Ether je na mém pomyslném wishlistu jako tužka! Ale tak třeba možná jako stíny jednou ;)
 3. / ReplyAimee Prize
  Ahojky .. Skvělý článek .. Ještě bych se chtěla zeptat nevíš kde se mění miniatura videa ?
  • / ReplyGetTheLouk
   při nahrávání máš na výběr, ale na vlastní musíš být partner youtube.
 4. / ReplyAnna
  Hezky článek :) Ja bych taky chtěla delat spis videa podle me by to pro me bylo mnohem lepší, jelikož moje mamka si nechala muj notas a ja nemám kde psát články na blog a štve mi to. Ale zase nemám na co natacet myslím si ze iPhone 4S mi moc hezkou službu neudělá nebo myslíš ze jo ? Ja uz totiž nevim co mam dal delat :/ strašně mi chybí blog a psaní, kord kdyz jsem začínala mít takový dobrý ohlasy ..
  • / ReplyGetTheLouk
   Telefon na to ideální není podle mě :) Držím palace s blogováním, ať máš kde psát ;)
 5. / ReplyMirage13
  Opět zdařilý článek :). Taky jsem si nemohla na potvrzení nahraného videa zvyknout :D. Určitě všem tvůrcům doporučuju pojmenovávat videa tak, aby to odpovídalo tomu oč ve videu jde, to samé s miniaturama (náhledový obrázek), jo, možná tím člověk naláká větší zhlédnutí, ale to je tak všechno a přidá se k tomu následná kritika a "hate". Takže radši promyslet než tam dávat něco zavádějícího, to je jedna z věcí, které nejvíc nesnáším. A každý youtuber, co si dá práci s pořádným a hlavně přehledným roztříděním do seznamů videí má u mě velké významné +. Jak kdysi říkal náš oblíbený učitel na škole, dělejte věci tak, aby jste se za ně nemuseli stydět, paměť diváků je překvapivě velká a nechá vám sebemenší úlet nebo přešlápnutí sežrat :). Na závěr jen řeknu, že nic nepotěší víc, než komentář, který má navíc hlavu a patu a vyplívá z něj, že viděl video celé. Ať se daří!
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju za přínosný komentář! ;)
 6. / ReplyMaru
  Super článek, chtěla bych se zeptat na něco trochu jiného - jak píšeš, že když je video po 10 vteřinách vytnuto, nepřinese to tvůrci peníze ani zhlénutí... Musí být video dokoukáno až do konce, aby se to započítalo, nebo jaký je limit a jak je to s přeskakovýním částí videí? Ráda bych své oblíbené youtubery podpořila a třeba se vyvarovala toho, že se jim nepřičte zhlédnutí :) Jsem ráda, že odpovídáš na komentáře, vždycky mi udělá radost, když otevř upozornění na google a mám tam, že jsi reagovala (ačkoliv jsem už dávno zapomněla, že jsem něco psala :D ) :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Hele, to už po mně chceš moc :D Nepracuju pro Google, takže tohle nevím, je to tam nějakým procentem, mají na to prostě najké algoritmy... Každopádně mco díky! :)
 7. / ReplyLucie
  Super článek Luci, to se mi bude při natáčení mého prvního videa brzy hodit, moc díky :) Zaměřeno na: ASTOR + Giveaway
 8. / ReplyNel
  Ahoj, moc hezký článek, jinak, mohla bych se zeptat, jak k videu dát 'úvodní fotku'?
  • / ReplyGetTheLouk
   Na svou vlastní musíš být partnerem youtube.
 9. / ReplyKatarinka
  Luci, chvalim ťa, že nerozpravaš na konci videa keci o tom aby ťa niekto odoberal, mne to pride strašne otravne, keď za každym videom toto je. ano mala si aj ty take videa, ale už znova ti to asi nevyhovuje. Práve si myslím, že keď niekto chce odoberať, tak to predsa urobí sám, sám si nato klikne a nepotrebuje k tomu "pozvánku" či?
  • / ReplyGetTheLouk
   Občas to teď zkouším, ale to furt pro mě zvláštní. Někdy mi to z pusy vypadne, někdy mi to prostě přijde divné říct, tak to neříkám :D prostě se nikam netlačím... Nicméně já občas zapomínám na to, že toho člověka můžu odebírat, své odběry mám už roky a neměním je moc, tak mi to občas připomene, že toho člověka nemusím už po třetí googlit. :D
 10. / ReplySimi World
  Ahoj Lou, tvůj blog je vážně super! Tenhle článek je boží, jsi skvělá! xoxo
  • / ReplyGetTheLouk
   Díky moc!
 11. / ReplyViki
  Ahoj, moc hezky napsaný. Líbí se mi jak je to stručně v bodech a můžeme si představit co to všechno obnáší. Dlouhou dobu (jsem) přemýšlím, že bych si blog udělala i s tím, že bych točila videa (na Canon 650 D). Ale jak tak koukám, tak to není žádný med i když já bych to nedělala pro peníze, ale pro zábavu. :))
 12. / ReplyEvik
  je to opravdu zajímavé :) vždy mě zajímalo jak to funguje :) kosmetiku jsem vždycky milovala :) jenomže mě to na nějakou dobu přešlo a díky tobě se k tomu znovu vracím :) jsi skvělá a jsi vždy otevřená lidem a toho si já nejvíce cením :) jsi úžasná a obdivuju tě :)

Leave a reply

Your email address will not be published.