Líčení a fantazie nezná mezí!

GetTheLouk - kosmetický nadšenec a beauty kanál, který 2x týdně přináší nové recenze kosmetiky a líčící tutorialy.

Youtube Instagram

Videa a jejich střih … Aneb počty s blogem!

videostrihani

Stříhání je součást post-produkce, tedy toho po točení. Začíná tím, že video vezmete, nahrajete do počítače a následně do vámi zvoleného editačního programu, kde ho sestříháte. Pohoda, že?

Jak stříhat vám asi nikdo neporadí, na to přesný návod neexistuje. Ale zas dám dohromady pár obecných rad, které vám snad pomůžou. Ještě před tím se ale dotknu tématu programů. Já používám VideoPad (zadarmo) a Adobe After Effects (placený). Někdy používám oba dva na jedno video, jindy jen jeden, ale většinou je to VideoPad. Je velmi jednoduchý a určitě na něj najdete spoustu tutorialů. Na oba dva. Nicméně VP vás velmi zajímá a vůbec proces toho, jak přesně já videa dělám, takže tomu věnuju asi další článek, kde to ve zkratce shrnu.

Zpět ale k obecným pravidlům, bez kterých se to zkrátka nedá. :)

DÉLKA

Délka bude logicky u každého videa jiná. Povídací může mít klidně od deseti minut do dvaceti pěti, tutorial od čtyř minut po deset, to jsou většinou halloweenské tutorialy a tutorialy, kde líčím celý obličej.  Ale video si pusťte několikrát, ať víte, zda tam někde nemáte chybu nebo se třeba neopakujete.

DYNAMIKA

I svět filmů se mění. Jsme zvyklí na rychlejší střihy, střihy do hudby a tak podobně. Dlouhé záběry mohou působit nudně. Kdyby v tutorialu byl celý proces ztrácení, usnuli byste, takže radši volím kratší záběry, jak proces postupuje – stále jsou názorné, ale už ne nudné.

NENÁZORNÉ STŘIHY

Pokud ukazujete, jak něco děláte, tak to musíte ale ukázat. A to je věc, kterou spousta youtuberů po celém světě nerespektuje. Věc, která mě dohání k šílenství. Pokud vezmete stíny a štětec a řeknete: „Tak a teď stíny ABC dám na víčko pomocí štětce 123.“, střih a vy to tam už máte, k ničemu to moc není. Lidé chtějí vidět, co děláte! Tohle jim můžete klidně i napsat do článku a nemusíte to točit! ;)

Na druhou stranu, pokud ukazujete, jak si natočit vlasy, ukažte to na jednom prameni, na druhém a pak pár dalších zrychlete. Není potřeba v jednom videu ukazovat jeden proces dvacetkrát!

ÚVOD

Úvod se lehce vztahuje i k točení, nicméně je důležitý. Vždycky diváky přivítejte a řekněte jim, na co koukají / budou koukat. Videa sice mají titulek, ale dají se z Youtube vyndat jinam, kde nadpis není podmínkou. Navíc je to slušnost ;)

Zase se ale vyvarujte výčtu celého videa. Je hloupost před líčícím videem mít dvouminutový proslov typu: „Budeme používat to a to a budeme to nanášet sem a sem, ono to dělá super efekt. Pak taky použijeme tohle, což přijde sem…“, vždyť to divák co nevidět uvidí :) Stačí jen přivítání a rychlý popis líčení.

A nezapomeňte, úplně stejně slušné je se rozloučit ;)

RENDERING

Spousta lidí si myslí, že video sestříhá, uloží a hotovo. Ale to se šeredně zmýlili. Video se musí vyredendrovat. Tedy udělat z něj znovu video. Teď totiž máte jen projekt, který ví, kde má jaké video uříznout, aby z něj byl vámi požadovaný film. Ale také ho musíte jako film uložit. Tedy s koncovkou „.avi“ či třeba „.wmv“, „.mov“ a podobně. Žádné „.vpj“ – to jsou koncovky projektů, toho, jak jste film uvařili, ne filmů jako takových, není to zkrátka rovnou naservírováno na talíři. Redndrování trvá dlouho. Některé velké soubory mi trvají i déle jak noc. Tutorial je otázkou ale třeba dvou, tří hodin. Povídací videa jsou záležitosti nocí.

Ujistěte se, že máte vše správně nastavené, že soubor se vám ukládá do složky, kam chcete, pod jménem, jaké chcete, s vámi požadovanou koncovkou a ve vámi požadované kvalitě. Osobně doporučuji tu největší ;) Renderování není nic těžkého, celé je to jen o nastavení, které například ve VideoPadu není vůbec těžké.

A tím v podstatě post-produkce obyčejného povídacího videa končí. U tutorialu je to složitější, ale tomu se budeme věnovat v dalším článku. Zkrátka myslete na to, že pracujete s filmem a ne fotkou. Hodně věcí vám to ulehčí. ;) Ze začátku nad tím strávíte hodiny a hodiny, jejichž výsledkem bude šílené video, které nemá společného nic s tím, co jste si vysnili. Ale bez toho to zkrátka nejde. Ani Řím nepostavili za den, tak si nad to prostě sedněte a učte se ;)

* Všechny rady jsou čistě jen mé názory, neříkám, že není více věcí poutajících se k tomuto tématu. Navíc neříkám, že mé rady jsou vytesané do kamene, spousta věcí se určitě dá dělat i jiným způsobem, než radím. Navíc ke všemu potřebujete bohužel i trošku toho štěstí. *

TOČÍM NA: Canon PowerShor SX30 IS

Předchozí díly:

1. díl: Blogovat či neblogovat?

2. díl: Když se zakládá blog

3. díl: Jak psát blog?

4. díl: Jak formovat články po vizuální stránce

5. díl: Fotografování

6. díl: Úprava fotek

7. díl: Videa a výbava k nim nutná

8. díl: Videa a jejich samotné točení

Následující díly:

10. díl: Jak se vaří tutorial

Comments ( 17 )

 1. / ReplyLucy Enne
  Super článek! :) Je fajn, že takhle pomáháš i ostatním :) Chtěla bych se zeptat na takový dotaz, možná stupidní, ale vrtá mi hlavou. Jak to děláš, když třeba v tutoriálech to máš přiblížený až tak, že jde vidět jenom tvoje oko? :) Když natáčíš sama, bez cizí pomoci? Si to přiblížíš, usadíš se a vidíš to v tom zrcadle že? To třeba já nemám, protože nemám tak kvalitní foťák :) Nebo kdybys třeba chtěla točit pouze tvoje nehty, bez stativu to asi nepůjde co? Když zrovna budeš točit tvoji práci a chceš zrovna záběr jenom na nehtíky, po celou dobu videa :) Dík za tipy! :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Mám stativ a mám flipscreen, takže "vidím", co dělám.. Stativ je suepr v tom, že ti umožní naklonit foťák dolů / nahorů, že nemusí být jen vodorovně, což hrnce / knížky neumí. tam vždy foták míří rovně. Lehce naklonit jde, ale ne moc, jinak sjede, takže stativ je určitě lépe. A normálně foťák přibížím běhm líčení - přibližuju a oddaluju podle toho, jakt o potřebuju do záběrů. :)
 2. / Replybee457
  Ahoj Lou, díky za skvělé rady. Já se osobně na videa nechystám, ale pokud bych jednou chtěla, vím, že nejdřív projedu všechny Tvé články o počtech z blogem, a pak budu moct začít! ;-) bára.kára blog
  • / ReplyGetTheLouk
   Díky moc :) To mě těší :)
 3. / ReplyNanynaaa
  Musim se vsim souhlasit. Mozna az na to renderovani, me to vetsinou trva okolo pul hodiny (cca 10 min.video). Nicmene bych se rada neco dozvedela o tom videopadu, takze se na clanek moc tesim :) uz by to totiz chtelo opustit movie maker :D
  • / ReplyGetTheLouk
   No, tak zálěží na velikosti videa a kvalitě. Moje videa mají velikosti v řádech GB, takže to se pak dá čekat, že to bude trvat dlouho. ;)
 4. / ReplyDana
  Ahoj, máš nějaké zkušenosti s přípravky La roche - posay? Je normální pokud štípou, nebo to mám přestat používat? Je mi 13 let a mám od nich Adstringentní pleťovou vodu (která mě vůbec nepálí) a Effaclar duo - korekční a obnovující krém... který v místech kde mám beďar dost slušně pálí... Ale za to funguje senzačně... Prosím poraď! :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Nemám, ale neměly by štípat podle mě. Zeptej se třeba Rendy (ordinary life), ta h tučím používala. Štípat by neměl, ale to je na tobě, zda se to dá vydržet, zda to něco dělá, zda to nemá jiné veldlejší efetky... těžko to posoudit. :( Ale řekla ybch, že štípání není normální :(
 5. / ReplyMirage13
  Super článek, je pěkné taky ukázat lidem, s čím vším se člověk ještě musí patlat a nemusí o tom ostatní vědět. Obzvlášť to stříhání někdy stojí dost času a trpělivosti, ale na druhou stranu i pořádně zabaví. Nezkoušela jsi to renderovat do mp4? Sice mám tupozrakost a tak nevidím tak dobře jako ostatní, ale zdá se mi to celkem kvalitní a samotné renderování mi zabere na nejvýš hodinu (většinou 15 - 40 minut) a tím pádem to zabírá i menší paměť a rychleji se to uploaduje. Sice dělám jen herní videa, ale i tak si myslím, že vzhledem ke grafice některých her (u mě sice výjimečně, jsem zaměřená spíš na starší kousky :D, ale přece jen) to nebude až takový rozdíl v porovnání s filmováním tutoriálů na make-upy a pod. VideoPad určitě odzkouším, nějak mě úplně minul a ještě všem začínajícím doporučuju jednoduchý program Camtasia Studio 8, které má velmi user-friendly rozhraní.
  • / ReplyGetTheLouk
   To jo, někdy videa ožívají právě při střihu :) MP4 nepoužívám. Určitě je to méně kvalitní formát než AVI. Natáčím v MOVu a renderuju do AVIček. Že to trvá dlouho je holt osud. Ale moje videa zabírají GB, mají šířku skoro 2000 pixelů, takže se to dá chápat. Ale záleží, jak moc to člověka otravuje. Já jsem s tím smířená a nejsou ochotna omezit kvalitu, naopak ji hodlám zvyšovat v budoucnu. :D Ale říkám, záleží na každém a jak píšeš ty, záleží i na tom, co děláš. Pokud to neomezuje funkčnost, tak proč ne. :) Camtasii neznám, ale díky za tip i pro ostatní ;)
 6. / ReplyJana
  Fajn článek :) A nechceš třeba ještě napsat, jak se přidává nebo namluví komentář k videu(třeba to co máš u většiny tutoriálů)? A takové podrobnější věci...
  • / ReplyGetTheLouk
   Hned ve druhém odsatvci píšu, že článek bude ;)
 7. / ReplyKamilA
  Ahoj, prosím tě mohla bys mi napsat jak a kde se to video má renderovat? Je to divná otázka ale napíšeš mi prosím odpověď? Předem moc dík:)
  • / ReplyGetTheLouk
   Nov tom progamu :) viz následující článekv této sérii ;)
 8. / ReplyHanka
  Ahojky Lou, když je na YT např tvoje video tak tam máš vždy obrázek těch rpoduktů nebo sebe. Chtěla bych vědět jak tam ty obrázky vkládáš nebo jak to děláš
  • / ReplyGetTheLouk
   je tam prostě vložený jiný klip videa bez zvukové stopy, zvuková stopa je ponechaná z hlavního videa, kde mluvím ;)
 9. / ReplyViki
  Celou dobu jsem si řikala "někdy míň je víc". Jinak zase moc pěkný článek. :))

Leave a reply

Your email address will not be published.