Líčení a fantazie nezná mezí!

GetTheLouk - kosmetický nadšenec a beauty kanál, který 2x týdně přináší nové recenze kosmetiky a líčící tutorialy.

Youtube Instagram

Videa a jejich samotné točení … Aneb počty s blogem!

videotoceni

Točení je většinou ta nejzábavnější část, i když u některých tutorialů je to stříhání, protože tam video ožívá a už to není změť divných dlouhých na sebe nenavazujících záběrů. Je to v podstatě hračka. Záleží, co točíte, jinak bude vypadat natáčení tutorialu, jinak návodu jak uvařit pečenou kachnu a jinak video „Co mám v kabelce“, ale to dá rozum.

Na video platí, světe div se, stejná pravidla jako pro fotky – mít vše zaostřené, v záběru, správně daleko a tak dále a tak dále. Nicméně mám pár dalších rad, které se vám při natáčení určitě budou hodit.

MĚJTE PŘIPRAVENÉ, CO CHCETE ŘÍKAT

Nemyslím tím scénář slovo od slova, ale jen tak malou osnovu. Ta vám pomůže s nervozitou, které se zprvu nevyhnete. Za to se vyhnete zbytečnému „ééh“, které ale člověku vždycky ulítne. Nejste hlasatelé zpráv, ale i tak je fajn na to myslet. Navíc tak předejdete zmatečnosti videa skákání od jednoho k druhému.

BUDŤE V MÍSTNOSTI SAMI

Nic vás tak totiž nebude rušit a vy budete pak méně nervózní.

VYPNĚTE VŠECHNY RUŠIVÉ ZVUKY

Zavřete okna, vypněte myčku, pračku, klidně i hučící počítač. Zvlášť třeba televizi – krom porušení autorských práv docílíte prakticky toho, že video bude nekoukatelné.

DÍVEJTE SE DO KAMERY

Flipscreen hodně svádí k tomu, abyste koukali do něj. Jasně, je dobré kontrolovat, zda jste v záběru, ale nejde to furt. Obecně je příjemnější koukat tam na sebe a povídat si se sebou než civět do díry v objektivu, ale dá se to vycvičit a video pak vypadá určitě lépe.

DEJTE SI ČAS NA STŘIHY

Řekněme, že dopovídáte o nějakém produktu a pokládáte ho na zem, načež má být střih. Při stříhání zjistíte, že v momentě pokládání věci na zem ještě stále mluvíte a ani o tom nevíte. Tohle je asi nejhorší věc na odnaučení. Ale snažte se na to myslet a chvilku pak ještě zírejte do kamery, stačí dvě sekundy, pak až začněte „dělat něco dalšího“.

VYCPÁVKOVÁ SLOVA

Každý je máme a každému z nás se jednou za čas obmění. Favorité upadnou do zapomnění a nahradí je nová slova typu: „Nicméně“, „vlastně“, „prostě“ a takhle by se dalo pokračovat do nekonečna. Každý je máme a každý je používáme. Znovu myslete na to, že nejste v hlavním národním vysílání, jste lidé. Své favority si vystopujte a zkuste je při natáčení eliminovat. Ale z mostu kvůli nim rozhodně neskákejte. Většinou je to jen věc pro rýpaly, aby měli zábavu :)

SNAŽTE SE MÍT VŠE PO RUCE

Ani nevíte, jak moc vám to zkrátí čas točení. A věřte mi, že v momentě, kdy se uvelebíte před kamerou, už se vám nikam chtít chodit nebude.

POKUD SI NEJSTE JISTI ZÁBĚREM, PŘETOČTE HO

Mělo by vám jít o kvalitu a nejhorší pocit je, zjistit chybu při stříhání a následně vyhodit celé video. Rovnou při točení radši záběr přetočte a pak si můžete vybrat, který je lepší.

NENÍ KAŽDÝ DEN POSVÍCENÍ

Když to nejde, tak to nelámejte přes koleno. Ne každý den musíte mít náladu. Má to být zábava, ne mučení. Některá videa natočím a pak stejně smažu, protože to nebylo zkrátka ono. Lámat přes koleno se váš osobní výstup zkrátka nedá.

A KONEČNĚ – BUĎTE SAMI SEBOU

Představte si, jak to vykládáte své nejlepší kamarádce u kávy. Mně lidé často vyčítají, že dělám ksichty a máchám rukama. Kdybyste mě ale zastihli s kamarádkou v kavárně, budu máchat rukama a dělat hloupé obličeje s doprovodným „Pff“ či „Brekeke“ úplně stejně. Prostě se vyprdněte na okolí a mluvte ;) Případné stylizování do někoho jiného vám stejně nevydrží věčně, to mi věřte. Navíc to lidé poznají.

Určitě by se našla ještě spousta dalších rad, ale tohle by pro začátek mělo stačit. Do točení se dostanete, ale je to otázka času, ale nečekejte, že to bude hned. Já točila půl roku do šuplíku a stejně, když se podívám na svá první videa online, musím se smát. A to zdaleka nejsem u konce své zdokonalovací cesty. Ta nekončí nikdy. Jen je potřeba po ní kráčet směrem vpřed!

* Všechny rady jsou čistě jen mé názory, neříkám, že není více věcí poutajících se k tomuto tématu. Navíc neříkám, že mé rady jsou vytesané do kamene, spousta věcí se určitě dá dělat i jiným způsobem, než radím. Navíc ke všemu potřebujete bohužel i trošku toho štěstí. *

TOČÍM NA: Canon PowerShor SX30 IS

ÚVODNÍ OBRÁZEK: z článku CCF: Otevírame vaše skříně!

Předchozí díly:

1. díl: Blogovat či neblogovat?

2. díl: Když se zakládá blog

3. díl: Jak psát blog?

4. díl: Jak formovat články po vizuální stránce

5. díl: Fotografování

6. díl: Úprava fotek

7. díl: Videa a výbava k nim nutná

Následující díly:

9. díl: Videa a jejich střih

10. díl: Jak se vaří tutorial

Comments ( 25 )

 1. / ReplyVenuše
  Tahle série článku se ti moc daří :-) spoustu inspirativních tipů!
  • / ReplyGetTheLouk
   To jsem ráda, děkuju!
 2. / ReplyLucy Enne
  Tahle série článků mně baví moc :) Plánuješ ty videa ještě do větších detailů? Např. jak editovat, nahrát do videa zvuk a podobně? :) Díky za odpověď :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Jojo, plánuju ;)
 3. / ReplyLucka
  Ahoj! Na tvůj blog se dívám úplně každý den už asi 2 měsíce a ještě předtím, jsem koukala na tvá videa... Někdo řekne, že se mu víc líbí třeba Péťa, která všechno říká hezky spisovně, ale mě to nebaví... Je hrozně afektovaná a mě připadá jako by to jen papouškovala... To jak ty mluvíš, klidně i 'eh' a 'em' a 'tak'... Zkrátka mi to hrozně vyhovuje... mám pocit jako bys to říkala mě! :) Mám tě neskutečně ráda a myslím, že se to nezmění! Máš krásná videa i články, 1. co mě zaujalo, když jsem viděla to první osudové video, bylo to krásný jasný vyslovení pozdravu a jasný obraz... To tvá videa posouvá na vyšší úroveň... Jsem hrozně ráda, že si sama sebou a doufám, že se nezměníš... Dál toč půl hodinová videa (jak už někdo říkal, baví mě to víc než ty 5ti minutová od někoho jiného!) a dál mluv tak, jak ti zobák narostl! Chtěla bych tě poprosit, jestli bys nedala tvé úplně 1. video, nebo třeba jen jak to bylo zlé... :D Nebo klidně jen odkaz na 1. video na YT... :) With love, Lúc
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju staršně moc :) Moc si toho vážím, snažím se to dělat tak, abych to byla já :) A i když to spoustu lidí štve, spousta lidí mi to "nevěří", tak to prostě jsem já :) Stále se snažím nějak videa posouvat na lepší úroveň, takže tohle mě moc těší. Upřímně, první video ani nevím jaké je, ale v historii zde nebo na youtube :) Ale určitě je vidět, že to byla hrůza :D Ale to k tomu tak nějak patří ;) Ještě jednou děkuju, moc si toho, cos napsala, vážím!
 4. / ReplyFialka
  Velice povedený článek! http://anys111.blog.cz/
 5. / ReplySiu
  Mas najlepsie videa v CR-SR :)Paci sa mi, ako su prepracovane, zostrihane, maju hlavu a patu a este su aj vtipne (mne sa tie grimasy aj to rozhadzovanie rukami paci:)) prajem vela napadov do buducna a nech ta to stale bavi, lebo si v tom fakt najlepsia :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju staršně, strašně moc!!!
 6. / ReplyJana
  A v jakém programu upravuješ videa? :))
  • / ReplyGetTheLouk
   VideoPad.
 7. / ReplyLúc
  Wow! Tvé první video na youtube - https://www.youtube.com/watch?v=bP6nwrRDJYY Stále je to ta sympatická Lou, jen jí chvíli trvalo, než vymakala ty detaily - mluvení u tutorialu, denní světlo, zvuk, kvalitu videa... Ale i tak se mi to neuvěřitelně líbí! Myslím, že jsi byla lehce nervózní a ten záběr je nekvalitní, ale jsem z toho nadšená... :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju staršně moc! :) Je to šílený to takhle vidět :D Nervózní jsem byla jako blázen :D Snad je tot eď lepší :D A moc díky za komplimenty!
 8. / ReplyBára
  Teď jsem zjistila, že sis vedla osobní blog... Ten ještě existuje? Já ho chci vidět! DDD
  • / ReplyGetTheLouk
   Bohužel.
 9. / ReplyBeeKey
  Super článok Lou, tieto typy článkov od teba ma veľmi bavia :) Ja už nejaký ten mesiac natáčam a mojím najväčším problémom je to, že sa neviem pozerať do kamery, pozerám sa stále len do zrkadla za mnou :D Snáď sa to niekedy odnaučím :) BeeKey
  • / ReplyGetTheLouk
   Jo, určitě ;) Je to o zvyku ;) Držím palce a děkuju!
 10. / ReplyBara
  A kdy jsi změnila design té stránky? :D Na konci toho prveho vide je jine loko...
  • / ReplyGetTheLouk
   Vývoj loga je zde: http://getthelouk.com/?p=2683
 11. / ReplyEliška
  Co bysi doporučila téhle holce? https://www.youtube.com/watch?v=IVk97csrnpA Je to hodně zlý... :D Vyvraždit tyhle rádoby 'jůtůberky'... https://www.youtube.com/watch?v=IVk97csrnpA https://www.youtube.com/watch?v=ILm7az2-oxo
  • / ReplyGetTheLouk
   Já bych řekla, že každý v jejím věku dělal něco, co nepřišlo ostatním nejlepší. Jen za mých "mladých let" se to prostě nedávalo s takovou hojností na internet, což vidím jako určitou výhodu. Tohle je prostě dnešní trend, zmizí to, buď se slečna otrká a zlapší a nebo ji to přestane bavit ;) Prostě je to jen součást dnešního vývoje "mládeže", řekla bych :)
 12. / Replybellatrix
  tato seria clankov je uplne perfektna, vzdy si to rada citam. tvoje rady su velmi dobre a hlavne originalne, lebo taketo clanky clovek najde malokde. len tak dalej, tesim sa na dalsie :) http://beautybybellatrix.blogspot.sk/
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju strašně moc!
 13. / ReplyJana
  Ahoj, chci se zeptat, jak v make-up tutoriálech přidáváš/nahráváš hlas. To tam při natáčení nemluvíš a pak to namluvíš do počítače nebo jak? Potřebuju k tomu nějaký speciální program?
  • / ReplyGetTheLouk
   Je to prostě samostatná zvuková stopa, plánuju na to samosmtatný článek. Používám Videopad na editaci videí. :)

Leave a reply

Your email address will not be published.