Líčení a fantazie nezná mezí!

GetTheLouk - kosmetický nadšenec a beauty kanál, který 2x týdně přináší nové recenze kosmetiky a líčící tutorialy.

Youtube Instagram

Úprava fotek … Aneb počty s blogem!

upravafotek

Vyfocením fotky to nekončí, ale tak trošku začíná. Při focení se často ztrácí intenzita barev, především černé. Alespoň mně. Možná správným fotografům se to neděje, ale to já určitě nejsem. Takže si pomůžu jinak. Navíc je potřeba fotky na blog zmenšit. A na to všechno se hodí dobrý program!

DOBRÝ PROGRAM

Já používám Adobe PhotoShop, ale chápu, že nechcete utrácet desetitisíce za hloupý program na úpravu fotek. Pro mě je můj počítač bez něj prázdný, jsme kamarádi už od mých třinácti let a ještě dlouho budeme. Nejdříve se zdá jako zmatený tmavý divný program s tunou nepotřebných ikonek. Ale po dnech googlení tutorialů zjistíte, že je jednoduchý a přátelský. Chce to jen trpělivost.

Existuje ale milion jiných programů, které jsou levnější nebo dokonce zadarmo. Dneska máte i programy na mobil, které dokáží upravit jas, ostrost, kontrast a nasycenost barev. Víc krom zmenšování stejně nepotřebujete. Já nikdy v životě v ničem jiném nepracovala, takže vám bohužel nic nedoporučím. Ale jsem si jistá, že určitě něco najdete ;)

VŽDYCKY STEJNĚ

Fotky se snažte upravovat do jednoho stylu. Já jim žádný osobitý styl nedávám. V mém případě by to asi ubralo na věrohodnosti fotek. Fotky u mě mají být zachycení reality, toho, jak stíny či selé líčení vypadají v reálu. Přesně tak, jako kdybyste byli u mě doma a koukali na líčení z deseticentimetrové vzdálenosti. Ale záleží na tom, co fotíte. Klidně mohou mít nádech do „umělecka“, klidně jim můžete dát nějaký ten nádech něčeho zvláštního. Ať už to bude modravý nádech černé na fotce nebo zelenavý nádech bílé a tak podobně…

ZMENŠOVÁNÍ

Šírku fotek řešte podle vašeho layoutu – toho jak vaše stránky vypadají, jak je máte rozložené. Podle mě je nejlepší, když jsou na šířku textu. U mě je to momentálně 601 pixelů. Snažte se fotky mít radši vždycky větší než menší. Z drobka nikdo nic nevyčte a jsme zase u toho, že všechna práce za fotkou je na prd.

S ČÍM SI NEJČASTĚJI HRAJU V PS

Jen tak na ukázku vám vypíšu, s čím si nejčastěji hraju v PhotoShopu. Věřím, že i v jiných programech budou podobné funkce. S fotkami toho moc nedělám, jen to nejnutnější. U některých je to jen vybalancování černé a hotovo. Každá fotka je trošku jiná – světlo se vždycky krapet změní, takže nejde říct, že vždy nastavím tuhle funkci na pět a tuhle na sedm.

PS: Program mám v angličtině, v češtině jsou překlady někdy směšné. Zkusím je sem napsat z toho, co si pamatuju z české verze, ale je možné, že budou přeloženy jinak.

VYTÁHNUTÍ KONTRASTU

Většinou pomocí Levels (Úrovně), ale dá se i pomocí Curves (Křivky). To je právě to vytáhnutí černé, kterou většinou ztrácím při focení. V podstatě fotce vrátím svou původní plastičnost. Nejvíce se to projevuje na řasách, které už nejsou šedé, ale normálně černé. U některých fotek se zbavím našedlého tónu celé kompozice, když zrovna venku je bouřka, zataženo a tak podobně.

VYTAŽENÍ BAREV

Pomocí Hue / Saturation (Nádech / Nasycení barev). Třeba neonky se těžko transferují na fotky. Nejsou tak řvavé a zářivé. Vypadají jako obyčejné barvy, které byste si vzali nejen do práce, ale pomalu i na pohřeb. Tohle je zpátky zvýrazní. S touhle věcičkou se to dá dost jednoduše přehnat, takže je potřeba vážně opatrně, nebo fotka znovu ztratí na věrohodnosti.

VDECHNUTÍ ŽIVOTA

Pomocí Color Balance (Vybalancování barev). Znovu pro případy „venku prší“, „je pod mrakem“ a tak podobně. Přidám do celé fotky trošku žluté a trošku červené, která vrátí obličeji život. Když není světlo, lidé vypadají na fotce jako duch. Zvlášť, když většina mých fotek zahrnuje obličej přes 90 % fotky :D Takže přidat do celého záběru krapínek červené a žluté je super věc!

TOTÁLNÍ FREESTYLE

Pomocí Selective Colors (Selektivní barvy). Tohle už je vyšší dívčí. Tohle už je větší hýbání. Dokonce jsem schopná s tímhle nástrojem obarvit obrázek z černobílé zpět na barevný. Je to zdlouhavé většinou, je to hodně hraní, ale pokud máte jen tu jednu jedinou fotku, kterou prostě chcete mít, je to dobrý nástroj poslední záchrany. Ale asi to není nejdůležitější věc na světě.

DOOSTŘENÍ

Celoplošně doostřuju ručně pomocí filtru Smart Sharpen (Chytré zostření) anebo pak lokálně zostřovacím štětcem. Ale znovu jen ve výjimečných případech.

VODOZNAKY

Určitě znáte fotky, kde je logo nebo text hlásající majitele fotky. Mně to neskutečně štve, nemám to ráda, přijde mi to jako ničení svého vlastního majetku, ale budiž. Pokud ale máte to nutkání, klidně si tam logo dejte, ale aspoň tak, aby co nejméně rušilo fotku.

To by bylo asi k fotkám vše. Těžko vám sem dám návod na to, jak upravit fotku. Zkrátka každou jinak. A navíc každý by ji upravil jinak podle toho, co se mu líbí. Na to návod prostě není. Jen pár rad. Nic víc.

Plus si u tohoto tématu uvědomte, že na fotky se vztahuje autorské právo. A tedy vydávání cizí fotky za svou je normální krádež jako každá jiná. Pokud chcete použít cizí fotku, musíte uvést zdroj. A facebook.com či google.cz vážně nestačí. To je spíš jen pro smích. Opravdu je nutná plná adresa fotky.

Úprava fotky na beauty blog si vyžaduje věrohodnost, ne korunku krásy. Je to jen korekce vaší nedokonalé schopnosti fotit. Pokud ale je vaše fotící schopnost dokonalá, úpravu třeba ani nebudete potřebovat.

* Všechny rady jsou čistě jen mé názory, neříkám, že není více věcí poutajících se k tomuto tématu. Navíc neříkám, že mé rady jsou vytesané do kamene, spousta věcí se určitě dá dělat i jiným způsobem, než radím. Navíc ke všemu potřebujete bohužel i trošku toho štěstí. *

 

Fotka na úvodní fotce je z tohoto tutorialu.

PhotoShop mám opravdu koupený v nějakém výhodném balíčku, už bohužel nevím kterém. Mám verzi PS CS 3 tuším.

 

Předchozí díly:

1. díl: Blogovat či neblogovat?

2. díl: Když se zakládá blog

3. díl: Jak psát blog?

4. díl: Jak formovat články po vizuální stránce

5. díl: Fotografování

Následující díly:

7. díl: Videa a výbava k nim nutná

8. díl: Videa a jejich samotné točení

9. díl: Videa a jejich střih

10. díl: Jak se vaří tutorial

 

+ článek o tom, jak se poprat s kritikou a negativními ohlasy

Comments ( 24 )

 1. / ReplyBlondýna
  hezky clanek! Souhlas se vsim.. jen jedna vyjimnka. Vodoznak jsem taky nepouzivala do te doby, nez jsem svoje fotky videla jinde - bez kreditu. Majitele blogu je prohlasovali za svoje vlastni. Od te doby svoje fotky chranim Copyrightem. Uz to ani neberu jako "zniceni" fotky. Ale jako ochranu...
  • / ReplyGetTheLouk
   Ochrana neocharana, nevím, neposprejuju si auto, aby mi ho neukradli. Krádež fotky je prostě krádež... Ale sama dobrovolně si fotku kvůli tomu ničit nechci... Já to fur vidím ještě takhle. Ale chápu, že ukradnutí fotky člověka nase**...
 2. / ReplyDominika P.
  Jsem dítě té první bloggové generace, kdy jsem se jako dítě, někdy ve dvanácti, třinácti trápila z Photoshopem, HTML, CSC a pod., byly to ty klasické blogy/deníčky, kdy se vytvářely super layouty, které nám zabíraly desítky hodin a psalo se na blog s jakou kámoškou jsem byla venku a co dělá můj pes. Dnes blog nemám, neměla bych na něj čas a ani sílu. O to víc, mě ale zaráží a štve, že musí vznikat takovéhle články. Nemělo by to být samozřejmostí se věci související s blogem naučit, najít a zapracovat na sobě? Taky se divím, že si někdo koupí doménu a má tam nevkusný, nepřehledný, staženy layout. Lou v tomhle ti fandím, ale obávám se, že některé ty české "patlalky blogů" si to jen přečtou a mávnou nad tím rukou. Ale zase na druhou stranu, nikdo mě nenutí na jejich blogy chodit (achjo, tahle hláška je snad nejčastější obranou jakékoli konstruktivní (i nekonstruktivní) kritice).
  • / ReplyGetTheLouk
   Já jsem také ta "první generace", přijde mi to neormální, co bych dala já za podobné články tehdy, ale snad to pomůže "patlaly" vymýtit ;) A to "nikdo mě nenutí na ty blogy chodit" je bohužel dost běžná hláška u všech poslední dobou :( Škoda, mělo by to být jinak prostě... Jako za "starejch časů" :D
 3. / ReplyAnnie
  Lou, opět moc hezký článek. Tvůj blog už sleduji docela dlouho a každý den se těším, až tam zase bude nějaký článek nebo video.... Jsi strašně šikovná, jen tak dál!! PS: Ta fotka nahoře je opravdu luxusní, zvlášť ty nehty.... Úplně z toho vyzařují, krása....:-) :-)
 4. / ReplyPetra
  S tím vodoznakem naprosto souhlasím. Taky mě to celkem ruší a přijde mi to jako ničení celé fotky ;) SIMPLE LIFE
 5. / ReplySyrion
  Vodoznak, věc, kterou jsem řešila dlouho. Na jednu stranu mi to taky přijde jako ničení fotky, takovej rušivej element, ale zjistila jsem, že právě ten se hodí, když svoje fotky najdeš někde jinde než u sebe.
 6. / ReplyHenriett
  Fakt skvelý článok..lebo veľa ľudí si vytvorí blog a dáva tam nekvalitné fotky(nie že by som ja dávala nejak extra kvalktné) a to na blogu urobí dosť...takže tento článok určite pomohol :)! Ale mohla si sem pridať nejaké fotky pred a po úprave... :)
  • / ReplyGetTheLouk
   Ono se to hodně liší fotka od fotky, moc by to význam nemělo ;)
   • / Henriett
    Aha okej :-) ale ajtak to je úplne skvelý článok! :)
 7. / ReplyEllusskaa
  Já si hrozně ráda hraju s úpravou fotek, protože i třeba drobnej krok je dokáže posunout někam mnohem dál. PS bohužel nemám, využívám levné, dostupné varianty, ale i přesto si myslím, že pro můj účel bohatě stačí :D s tím vodoznakem naprosto souhlasím, přijde mi to jako ničení celkového dojmu i z třeba velmi pěkné fotky. "Ruší mě to na ní". Po opakovaném shlédnutí tvých videí a doporučení jsem se odvážila, že si k Vánocům udělám radost a koupím si BH paletku )) Snad bude dobře sloužit a vylepším si nějakým pěkným líčením den ))chci se jen zeptat, do ZIPu mám asi zadat PSČ, že? ) zvolila si dovoz přes USPS first class international? doufám, že clo nebude vyšší, než je cena mého nákupu :D
  • / ReplyGetTheLouk
   Jj, tam dáš psč. Poštovný už vážně netuším, jaký jsem dávala. Clo platit snad ani nebudeš s jednou paletkou. Na to jsou limity mnohem vyšší. ;) Ale poštovný něco stojí no :-/
 8. / ReplyLoo Romano
  Ty jsi prostě naše zlatíčko, umíš vše dokonale vysvětlit. A se vším se pipláš do detailů - myšleno v tom nejlepším slova smyslu ;)
  • / ReplyGetTheLouk
   Děkuju moc :)
 9. / ReplyIvet
  Asi jsem puntičkář, ale někdy se stane, že něco nafotím a pak si všimnu, že na celkem dobré fotce najdu vlas nebo (kočičí) chlup. Tak to jdu udělat znova nebo se na to úplně vykašlu. :D Takovou fotku bych nikdy nedala na blog, i když jiný "zvěrstva" klidně. :D
  • / ReplyGetTheLouk
   U mě záleží, jestli jsem schopna fotku znova nafotit. Pokud ne, tak buď zkouším retušovat a nebo holt prostě to tam jde :D Ale taky mě to ruší!
 10. / ReplyKlára Kačírková
  neudělala bys počty s youtubem nebo něco takovýho docela by mě to zajímalo:)
  • / ReplyGetTheLouk
   youtube bude na řadě později :)
 11. / ReplyAnduLina
  Ahoj Lou, uz dlouho te sleduji na YT a ted jsem zacla sledovat i tvuj blog. Pises, ze blogujes uz 10 let, a to znamena ze uz od tvych 11. Existuje tvuj stary blog? A o cem jsi tehdy psala? Me je 13, a to mi prijde divne na psani o kosmetice a rozdavat rady, tutorialy atd... Sama se taky moc nemaluji, rasenka, rtenka, sem tam ta linka.. Ale psani me moc bavi a jsem upovidana a jako jedinacek obcas nemam co delat, tak bych taky chtela zacit blogovat:) Moc ti predem dekuji za odpoved:) -Ana
  • / ReplyGetTheLouk
   Neexistuje. Píšu od svých dvanácti let a tehdy nebyly nálepky nějakých beuaty či food blogů, byl to prostě obyčejný blog, dneska by se asi řeklo life style :)
   • / AndiLina
    Ok, diky:)
 12. / Replyalex
  www.facebook.com/photoshopupravy
 13. / ReplyMirage13
  Tak si tu pročítám tyhle články, krásně napsáno, srozumitelně, čitelně. Věřím, že to pomohlo X lidem. Také jsem blogovala jako malá, v nějakých 12ti jsem se zbláznila do hry The Sims 2, psala komiksy, příběhy, povídky, fotila domečky, simíky, no prostě blázen :D a po 2 letech přišla onlinovka a na The Sims a blog s ním spojený už nebyl čas ani nálada a letěl do koše. Občas si říkám, že si opět založím blog, ale tentokrát spíš na vypsání se z problémů a odreagování se. Dělat si z toho druhou "práci" se mi už nechce, krom toho jsou tu jiné koníčky, kterým se věnuju až až. S Photoshopem byl vždycky strašný problém, já na tohle prostě nemám trpělivost, než jsem s ním naučila pracovat, tak jsem to při nejmenším 3x vzdala a mezi každým odinstalováním proběhlo půl roku :D. Fajn byl PhotoFiltre Studio, pěkná levná a jednoduchá alternativa. Ale jak se s Photoshopem člověk naučí.. teď už bych se bez něj neobešla.
  • / ReplyGetTheLouk
   No mně to trvalo s PS taky dlouho. Přehazovala jsem si obrázky mezi malování a PS - teď se tomu strašně směju. V malování nenakreslím ani čtverec XDDD Once you go black you never go back - a stejně je to s PS <3

Leave a reply

Your email address will not be published.