Líčení a fantazie nezná mezí!

GetTheLouk - kosmetický nadšenec a beauty kanál, který 2x týdně přináší nové recenze kosmetiky a líčící tutorialy.

Youtube Instagram

Když se zakládá blog… Aneb počty s blogem!

jaksizalozitblog

Když víme proč, zakládáme blog a co všechno to obnáší, tak se můžeme posunout k samotnému zakládání.

Nejdříve si odbydeme ty na první pohled jednoduché věci jako o čem blog bude a jaké bude jeho jméno. O čem blog bude, by vás nemělo stát tolik uvažování, musí to být něco, co vás baví, v čem třeba i vynikáte. Je lepší vědět aspoň vyhlídkově, kam blog bude směřovat, protože se od toho odvíjí spousta věcí. Je jasné, že člověk se skoro stále hledá, takže těžko můžete vědět, co vás bude bavit za 5 let, ale zkrátka o tom pouvažujte.

Další položkou na seznamu je jméno. Mělo by vystihovat o čem váš blog je, mělo by vystihovat vás, mělo by být chytlavé a originální. GetTheLouk je například složení anglické věty Get The Look a mé přezdívky, kterou mám už od mala, a to Lou, čtena Lů. Nenechte se ale zmást, název vznikl skoro po třech měsících přemýšlení. Takže si klidně dejte na čas! ;)

ADRESA VAŠEHO NOVÉHO BYTEČKU

Dál se přesouváme k těm techničtějším věcem. A tou první je doména, na které blog poběží. Doména je webová adresa, kterou zadáte do prohlížeče a načte se vám blog. U mě je to www.getthelouk.com. To je takzvaná doména druhého řádu (prvního je například „.com“ nebo „.cz“). Ta je placená. Platí se právě za ty „koncovky“ – „.com“ stojí na rok jiné peníze než „.cz“ a tak dále … Dál platíte za hosting – tedy za objem dat, který váš blog zabírá. Já měla doménu vždy u Hosting90. Je to sice dražší, ale nikdy za 7 let jsem nezažila, že by vypadl server a že by něco z jejich strany nefungovalo, takže to za ty peníze určitě stojí, ale najdou se i jiné firmy. V podstatě platíte za 2 různé věci – za to že můžete mít blog na mojeadresa.nějakákoncovka a za to, že tam máte nějaká data (rozumějte fyzicky blog, fotky a tak podobně…)

Co se domén zadarmo týče, tak to bývají domény třetího řádu – například by to vypadlo getthelouk.nejakadomena.cz. Upřímně, já si pamatuju z dřívějška pouze wz.cz, nevím, jak funguje teď. Ale určitě má mnoho blogerů u nás zkušenosti s blogspotem nebo wordpress.com. Bohužel v tomhle já absolutně neporadím, jelikož moje zkušenosti jsou nulové.

POD ČÍM PSÁT?

Následně vyberete redakční systém, protože pochybuju, že budete svoje stránky psát ručně v html nebo php pomocí poznámkového bloku, jako jsem to dělávala dřív já. Redakční systém je schopný vám na web nainstalovat nějaký vzhled a udělat to pro vás tak jednoduché, že to je jako byste psali do wordu. Znovu, znám asi dva nejznámější – wordpress.org a blogspot. Rozdíly vám bohužel neřeknu, pod blogspotem jsem nikdy nedělala. WordPress je přístupný i pro ty, co se v tom chtějí trošku více porochňat a programování trošku rozumí. Existuje určitě miliony dalších kvalitních redakčňáků, takže stačí jen hledat. Oba dva zmiňované mají na webu návod a instalace se dá podle něj v klidu zvládnout, takže se do toho můžete směle pustit. Myslím si ale, že těžko můžete fungovat s wordpressem, pokud máte doménu blogu na blogspotu, a naopak. Tak nad tím je potřeba se také zamyslet. Ale v tomhle nechci kecat, je možné, že to lze. (Resp. nějak to půjde, ale bojím se, že na to musí být vaše znalosti tvorby stránek hodně vysoké :D)

DESIGN

Teď asi ta nejzábavnější a pro mě vždycky nejnáročnější část – vzhled. Znovu nepředpokládám, že byste vše kreslili ve PhotoShopu, případně si programovali své vlastní šablony. Zkrátka si najdete nějakou šablonu, kterou nainstalujete. Šablony najdete určitě na ofiko stránkách wordpressu (pokud pojedete na woedpressu), ale když zadáte do googlu jedno z těchto slov: template, layout, theme, přidáte wordpress nebo blogspot podle toho, co máte, a zakončíte to magickým slovíčkem free, najdete přes 1 000 různých možností.

Snažte se ale ať vzhled sedí k vašemu blogu například uspořádáním. Někdo, kdo přidává jen velké fotky, potřebuje jiné uspořádání blogu (kam se bude psát, kde bude menu, atd.) než někdo, kdo píše čistě jen krátké texty. Každopádně blog musí být přehledný. Dejte ho omrknout nejdřív kamarádům, zda se v něm na první pohled a oklikání vyznají.

Snažte se o nějakou „autentičnost“ – originalitu, která vás bude definovat. Aby lidé věděli, že jsou u vás a ne u kolegy. Vyberte si barvy, které vás a vás blog budou doprovázet, které vás vystihují, které vás baví. Stejně tak konejte s logem – i kdyby to mělo být jen o zvolení písma pro váš blog. Ale snažte se na všechny tyhle aspekty dívat z dlouhodobějšího hlediska. Tedy pokud usilujete o seriózní blogování. Možná si pamatujete, že první měsíc se i samotné GetTheLouk měnilo. Nakonec mám logo, které přesně vystihuje to, co chci. Ani moc sofistikované, ani moc nudné. Perfekt!

kdyzsezakladablogLogo: Bárb Drašnarová

Pokud si nejste s logem nebo úvodní fotkou jistí, počkejte do druhého dne. Otevřete to a buď to bude ono, nebo ne. Často se pak stává, že když do toho koukáte dlouho, jste už tak zoufalí, že se vám líbí všechno :D Znovu je tu velmi nápomocná kritika kamarádů.

Obecně nenuťte moc čtenáře si stále zvykat na něco nového. Musí vědět, že jsou u vás. Berte to tak, jako že budujete značku. Princip je v podstatě stejný.

A máte hotovo v podstatě. Můžete v klidu psát! Jednoduché, ne? Je potřeba jen znát pár základních informací a umět trošku hledat. Nic víc ;)

* Všechny rady jsou čistě jen mé názory, neříkám, že není více věcí poutajících se k tomuto tématu. Navíc neříkám, že mé rady jsou vytesané do kamene, spousta věcí se určitě dá dělat i jiným způsobem, než radím. Navíc ke všemu potřebujete bohužel i trošku toho štěstí. *

Předchozí díl:

1. díl: Blogovat či neblogovat?

Následující díly: 

3. díl: Jak psát blog?

4. díl: Jak formovat články po vizuální stránce

5. díl: Fotografování

6. díl: Úprava fotek

7. díl: Videa a výbava k nim nutná

8. díl: Videa a jejich samotné točení

9. díl: Videa a jejich střih

10. díl: Jak se vaří tutorial

 

+ článek o tom, jak se poprat s kritikou a negativními ohlasy

Comments ( 20 )

 1. / Replybee457
  Lou, tvé rady, jak blogovat jsou fajn. Pravdou je, že dneska to pro začátečníky není vůbec těžké. Sama mám blog na blogspotu a to nejsem nijak extra odborník v html a tak. Co ale člověk musí mít, je čas a chuť. A ty chuť určitě máš, takže jen tak dál ;-) Moc mě tvůj blog baví!
  • / ReplyGetTheLouk
   Presne tak - cas a chut je zklad, bez toho to nejde!
 2. / ReplyBlondýna
  skvely clanek! z ceskych hostingu mohu doporucit active24 Jinak ta loga jsem vubec nejak nepotkala, takze diky, zes je sem dala. je to trosku nostalgie :-)) Obecne design Tveho blogu povazuju za top, cisty, pekny, uceleny. Je na tom videt ty hodiny a hodiny prace!!!!
  • / ReplyGetTheLouk
   Dekuju moc :-)
 3. / ReplyZuzana
  Ahoj Lou, chtěla jsem se zeptat kam zmizela Tvoje rtěnka? Nebo jsem jen něco přehlédla? Jsem na ni strašně zvědavá, a moc se na ni těším :) Díky za odpověď
  • / ReplyGetTheLouk
   Nezmizela, ale je na ni opravdu strasne moc prace :-)
 4. / ReplyLucy Enne
  Super článek! :) Je určitě skvělé a zábavné vidět, jak se různé blogy vyvíjejí :)
 5. / ReplyKatunka:D
  super! měla jsi krásné loga s to máš i teď:D Dobrý článek :D Já na svém blogu pomalu pracuji ale moc nápadů na články zatím nemám...:(
 6. / ReplyAnnieLevandule
  Miluji tyhle články moc se mi líbí a hodně mi radí :) jen tak dál děkuji :)
 7. / ReplyBravoMan
  Opravdu moc krásně napsáno. Dává to smysl... A může to pomoct spoustě lidí, co se chystají založit si svůj vlastní blog. Já jsem zastánce toho, že by člověk měl dělat blog, protože ho to baví. Ne aby měl tisíce následovníků. Ti jsou většinou jako krásný bonus. Prostě vyfofit tři rozmazaný fotky z mobilu nějakýho líčení, který není ani vidět není pěkná práce. Blog musí člověk vést s láskou:-)Ale fakt moc pěkný článek. Výborně napsaný :-)
  • / ReplyGetTheLouk
   Tak tak! Diky moc :-)
 8. / Replyprostě Bára
  Já už hledáním ideálního vzhledu trávím posledních 14 dní :D Není to jen tak. Vždycky se najde maličkost, která mi tam vadí. Jsem holt moc náročná. Ale věřím tomu, že až najdu to co se mi bude líbit, bude to něco :)) Jinak děkuju za další skvělý článek :)
  • / ReplyGetTheLouk
   :D Já když dělala nový layout, tak to zabralo čtyři noci nastavování a přes týden vybírání šablon :D Vím, o čem mluvíš :) Ono to, co je tady to logo a tak, to už měly být finální verze, za nimi je také strašně moc vybírání a práce :D Holt to není jednoduché :D Ale pomáhají kamarádi - to je skvělý pomocník ;) A pak dívat e na návrhy s odstupem času ;)
 9. / ReplyTereza Plžiková
  Lou, kde si prosímtě udělala ty loga? Jsou fakt Bombové! :)
  • / ReplyGetTheLouk
   V Photoshopu a Illustratoru :)
 10. / ReplyJana
  Ty loga jsou nádherné,já ale takové neumím...
 11. / ReplyAnežík
  Lou takze jen za některé blogy se plati a na jaké stránce se dá udělat blog
  • / ReplyGetTheLouk
   Vzdyt je to v tom clanku napsane. Jsou tam odkazy. Vic uz nevim, co bych poradila. :-)
 12. / ReplySimi World
  Lou, Tvoje rady jsou super. Jsem strašně ráda, že jsem na Tvůj blog a Tvá videa narazila. Jsi skvělá ;)
 13. / ReplyViki
  O čem jsi psala na minulém blogu ? Jinak moc se mi líbí jak jsi tam dala svoje staré názvy a i jak to vypadalo. Sama zastávám, že v jednoduchosti je krása a to je vidět i na poslední (aktuální) ukázce. :))

Leave a reply

Your email address will not be published.